Browar Piotrków


Browar Piotrków to znany i ceniony polski browar regionalny, który z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim wnosi znaczący wkład w polski rynek piwowarski.

Ten browar, słynący z lokalnych tradycji piwowarskich, jest producentem kilku popularnych marek piw, w tym Trybunał, Cornelius oraz Beczkowe.

Historia

Tradycje piwowarskie w Piotrkowie Trybunalskim

Historia piwowarstwa w Piotrkowie Trybunalskim jest niezwykle bogata i sięga aż do średniowiecza. Region ten znany był z produkcji piwa od momentu, kiedy miejscowość powstała. Mimo to, pierwsze udokumentowane informacje na temat warzenia piwa pojawiły się dopiero w XV wieku. W 1476 roku zanotowano istnienie młyna słodowego, a zaledwie kilka lat później, w 1484 roku, zarejestrowano browar, który dostarczał piwo zarówno dla lokalnych mieszkańców, jak i na eksport.

Złoty wiek piwarstwa piotrkowskiego miał miejsce w XVI wieku, w którym to roku stanowił on ścisłą czołówkę polskich browarów. W 1564 roku funkcjonowało tutaj 154 browarników, którzy łącznie wyprodukowali niemałą ilość, bo aż 2 899 200 litrów piwa. To z czasów tego okresu wywodzi się zaszczytna reputacja piwa piotrkowskiego, które uzyskalo miano piwa przywoźnego, co oznacza, że zyskiwało ono dużą popularność w innych miastach Rzeczypospolitej. Trunek z Piotrkowa uważano za jeden z najlepszych w całym kraju. Nawet taki znawca jak Szymon Syreński wyrażał się o piwie z tego regionu z najwyższym uznaniem, podkreślając jego jakość i smak, który wydawał się być poprawiany przez gwiazdy.

Jedynie kilka browarów przetrwało do XIX wieku, a w tym czasie największym przedsiębiorstwem w mieście był browar Franciszka Ksawerego Spana. Po jego śmierci w 1899 roku zakład wszedł w ręce nowych właścicieli, jednak nie przetrwał długo. Po drugiej wojnie światowej niewielu browarników mogło ponownie wznowić działalność, a browar z sukcesem zakończył działalność na początku lat 70 XX wieku.

Oprócz browaru Spana w XIX wieku istniał również browar należący do Aleksandra Mroczkiewicza, który jednak nie zarządzał nim osobiście, a wynajmował przedsiębiorcom. Sukcesywnie rozwijający się zakład po jego śmierci w 1917 roku zakończył działalność około roku 1924.

Historia Browaru Piotrków

Wytwórnia wód gazowanych

Historia tego zakładu ma swoje początki w 1927 roku, kiedy to Henryk Urbański postanowił w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Hutniczej założyć małą firmę handlową. Z biegiem lat, przedsiębiorstwo rozrosło się o produkcję wód gazowanych oraz octu. W 1938 roku wprowadzono chociażby rozlew piwa z beczek do butelek, co stało się nowym etapem w historii zakładu. Po II wojnie światowej firma nie została znacjonalizowana, a w 1947 roku zaczęła działać jako reprezentacja Browaru Żywieckiego.

Browar Kiper

W 1981 roku zakład znany jako „Piotrkowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Spożywcze” przeszedł w ręce Eugeniusza Lisowskiego oraz Henryka Supady. Już w 1984 roku wznowiono produkcję piwa, głównie z Żywca i Tych. Dalszym krokiem właścicieli było eksperymentowanie z nowymi markami, co doprowadziło do wprowadzenia na rynek piwa Kiper w 1989 roku. Skokowy wzrost produkcji oraz uznanie dla tych trunków zaowocowało budową nowoczesnego browaru, której rozpoczęcie miało miejsce w 1999 roku, a pierwsza warka miała miejsce 15 czerwca 2000 roku. Kiper szybko zdobył uznanie i stał się jednym z flagowych produktów regionu.

Browar Cornelius

Z kolei w 2007 roku nastąpiła zmiana nazwy na Browar Cornelius, a 18 czerwca tego samego roku uwarzono pierwszą warkę piwa pszenicznego, które zyskało dużą popularność. Wśród wielu znakomitych piw produkowanych przez ten browar można znaleźć takie marki jak Cornelius, Beczkowe oraz Trybunał. Elementem wyróżniającym browar był znak koguta wykorzystywany w ikonografii, który symbolizował tradycje piwowarskie Piotrkowa Trybunalskiego.

Browar Piotrków

Ostatnia, jak dotąd, zmiana nazwy miała miejsce w 2020 roku, kiedy to Sulimar przywrócił historyczną nazwę browaru na Browar Piotrków. W kolejnym roku firma przekształciła się w Drink ID, ale historia browarnictwa w Piotrkowie pozostaje niezwykła i nieprzerwana, pełna sukcesów z minionych wieków.

Produkty

W ofercie Browaru Piotrków znajduje się szeroki asortyment piw, który z pewnością zaspokoi gusta każdego miłośnika piwa. Oto lista naszych produktów:

MarkaRodzaj piwa
Cornelius Hazy Grapefruitpiwo pszeniczne
Cornelius Hazy Bananpiwo pszeniczne
Cornelius Hazy APAtyp ale
Cornelius Hazy APA 0%typ ale
Cornelius Hazy IPAtyp ale
Cornelius IPA 0%typ ale
Cornelius IPA & Whiskytyp ale
Trybunał Pilspils jasne
Trybunał Exportpils jasne
Trybunał Trójsłodowypils jasne
Trybunał Ciemnelager ciemne
Trybunał Porter Bałtyckiporter ciemne
Trybunał Jasne Pełnepils jasne

Przypisy

  1. a b c d Marcin ŁukaszM.Ł. Majewski Marcin ŁukaszM.Ł., Piwowarstwo miejskie w Piotrkowie w XVI-XVIII wieku, Warszawa: Marcin Łukasz Majewski, 2019 r., ISBN 978-83-954996-0-9.
  2. a b c d e Marcin Jakub Szymański: Browary Łodzi i regionu. Historia i współczesność. Łódź: Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, 2011 r., ISBN 978-83-7729-064-4.
  3. Leszek Rum: Ilustrowany leksykon piwa. Poznań: Kurpisz, 2005 r., ISBN 83-89738-20-1.
  4. Ziemowit Fałat, Renata Górska, Paweł Plinta, Andrzej Sadownik, Dariusz Wojtala: Przewodnik piwosza. Bielsko-Biała, 2002 r., ISBN 83-7304-030-7.
  5. Wyborcza.pl [online], lodz.wyborcza.pl [dostęp 13.01.2022 r.]
  6. Browar Cornelius wprowadza zmiany w systemie identyfikacji wizualnej marki. Portal Spożywczy, 05.10.2010 r. [dostęp 06.10.2010 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Przedsiębiorstwa":

DRINK ID | Speedmail | Polanik

Oceń: Browar Piotrków

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:15