Kleszcz


Kleszcz to była osada młynarska, która od 1953 roku znajduje się w granicach miasta Piotrków Trybunalski. Osada ta jest usytuowana we wschodniej części miasta, wzdłuż ulicy Kleszcz, po południowej stronie jeziora Bugaj.

Historia tej lokalizacji wiąże się ściśle z działalnością młynarską, co czyni ją interesującym punktem w kontekście lokalnej kultury.

Historia

„Kleszcz to miejscowość, która w przeszłości funkcjonowała jako samodzielna jednostka. W 1867 roku dołączyła do gminy Uszczyn, znajdującej się w obrębie powiatu piotrkowskiego w guberni piotrkowskiej. Przemiany administracyjne miały miejsce także w kolejnych latach, ponieważ w 1919 roku gmina ta przeszła do województwa łódzkiego.

Znaczącym momentem w historii Kleszcza był 19 października 1933 roku, kiedy to utworzono gromadę o nazwie Wierzeje, która obejmowała wieś Wierzeje, osadę młynarską Kleszcz oraz gajówkę Uszczyn. W czasie II wojny światowej administracja gromady Wierzeje została włączona do Generalnego Gubernatorstwa, wchodząc w skład dystryktu radomskiego oraz powiatu Petrikau, pozostając jednak w granicach gminy Uszczyn.

W 1943 roku populacja Kleszcza wynosiła 308 mieszkańców, co potwierdza znaczącą obecność tej osady w regionie. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, miejscowość wróciła do województwa łódzkiego oraz powiatu piotrkowskiego, wciąż funkcjonując jako część gromady Wierzeje, która była jedną z trzynastu gromad w gminie Uszczyn.

Ostatecznie, 12 września 1953 roku, Kleszcz został wyłączony z gminy Uszczyn i dołączono go do Piotrkowa Trybunalskiego, co stanowiło znaczący krok w kierunku jego dalszej integracji w życie lokalnej społeczności.

Przypisy

  1. Wykaz Gromad Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej według stanu z dnia 01.07.1952 r., PRL, GUS, Warszawa.
  2. Łódzki Dziennik Wojewódzki. 21.03.1933 r., nr 21, poz. 271.
  3. Amtliches Gemeinde- und Dorfverzeichnis fuer das GG.
  4. a b Dz.U. z 1953 r. nr 41, poz. 180

Oceń: Kleszcz

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:12