Grzegorz Woźniak (prezenter)


Marian Grzegorz Woźniak, urodzony 1 lutego 1940 roku w Piotrkowie Trybunalskim, jest znanym polskim dziennikarzem telewizyjnym, który zdobył uznanie jako prezenter Dziennika Telewizyjnego w Telewizji Polskiej (TVP) w czasie propagandy sukcesu w latach 70. XX wieku.

W swojej karierze zawodowej Woźniak miał również związek z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi oraz Służbą Bezpieczeństwa, gdzie był zarejestrowany jako tajny współpracownik o pseudonimie TW Cezar.

Życiorys

Grzegorz Woźniak rozpoczął swoją karierę w Telewizji Polskiej w latach sześćdziesiątych, pełniąc funkcję prezentera i reportera w Dzienniku Telewizyjnym. Jego umiejętności oraz charyzma wkrótce przyczyniły się do tego, że został głównym prowadzącym prestiżowego programu informacyjnego Wieczór z Dziennikiem. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych, Mariusz Walter zaprosił go do tworzenia i prowadzenia wieczornych wydania Wiadomości Dziennika w mniej formalny oraz pełen humoru sposób.

Grzegorz Woźniak prowadził również magazyn międzynarodowy Świat, emitowany w ramach niedzielnego wydania Dziennika Telewizyjnego, który był dostępny także w godzinach południowych. W 1963 roku dołączył do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a w latach 1979-1980 obejmował funkcję I sekretarza POP Redakcji Dziennika Telewizyjnego. W tym okresie był również członkiem egzekutywy, a następnie sekretarzem Komitetu Zakładowego PZPR w Radiokomitecie.

Po ogłoszeniu stanu wojennego, Woźniak został odsunięty od prowadzenia Dziennika Telewizyjnego. Jednak w 1983 roku wznowił działalność jako prowadzący boczne wydania Dziennika oraz komentator głównego wydania. W latach 1984-1988 sprawował funkcję korespondenta Telewizji Polskiej w Nowym Jorku, a w 1984 roku Stefan Kisielewski umieścił go na tzw. liście Kisiela, uznając go za osobę aktywnie zaangażowaną w propagandę PRL.

Po powrocie do kraju w 1988 roku, Woźniak kontynuował prowadzenie niedzielnych wydań Dziennika Telewizyjnego w duecie z Markiem Tumanowiczem. Programy, które prowadził, przybrały formę Magazynu Międzynarodowego. Ostatnie wydanie Dziennika, które poprowadził, miało miejsce 5 listopada 1989 roku. W miarę upływu czasu pełnił rolę komentatora wydarzeń międzynarodowych, zarówno w Dzienniku Telewizyjnym, jak i programach nadawanych przez Telewizję Polską, w tym w programie Komentarz dnia w TVP2.

Woźniak został zwolniony z Telewizji Polskiej w listopadzie 1989 roku na polecenie ówczesnego prezesa Radiokomitetu Andrzeja Drawicza oraz Jacka Snopkiewicza. Niepowodzeniem zakończyła się również jego kandydatura do Senatu z ramienia PZPR w województwie piotrkowskim. W latach dziewięćdziesiątych był członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a w 1993 roku pełnił stanowisko doradcy ds. mediów w SLD podczas wyborów parlamentarnych.

Od 1990 roku przetłumaczył około trzydziestu książek z angielskiego, z których wiele dotyczyło polityki USA. Dodatkowo, przez pewien czas był realizatorem i producentem programów telewizyjnych, a także pisał artykuły dotyczące zagadnień międzynarodowych do różnych tytułów prasowych. W 1995 roku aktywnie uczestniczył w kampanii wyborczej kandydata na Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, będąc również jego doradcą ds. mediów.

Nagrody i odznaczenia

W 1988 roku Grzegorz Woźniak został uhonorowany medalem PRL z okazji 30-lecia Dziennika Telewizyjnego, co stanowi ważny moment w jego karierze. Oprócz tego, zdobył także Złoty Ekran, co jest dowodem na jego wysokie umiejętności i uznanie w branży medialnej.

Życie prywatne

Grzegorz Woźniak był mężem dziennikarki Ireny Falskiej, co świadczy o jego osobistym życiu pełnym związku z mediami. W 1988 roku zawarł związek małżeński z dziennikarką Telewizji Polskiej, Barbarą Grad.

Przypisy

  1. Woźniak: Nie mam wyrzutów sumienia, Fakty RMF24.
  2. Inwentarz archiwalny IPN, inwentarz.ipn.gov.pl.
  3. Wybory 4 czerwca 1989 r. w drukach i plakatach wyborczych, www.piotrkow-tryb.ap.gov.pl.
  4. a b c Informacje w BIP IPN. [dostęp 05.03.2022 r.]
  5. Stefan Kisielewski: Moje typy. Tygodnik Powszechny, 02.12.1984 r. [dostęp 21.01.2020 r.]
  6. a b c Aleksandra Jakubowska, Jacek Snopkiewicz: Telewizja naga. Warszawa: Wydawnictwa Alfa, 1991, s. 50. ISBN 83-7001-552-2.

Oceń: Grzegorz Woźniak (prezenter)

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:18