Ryszard Poradowski, urodzony 11 września 1951 roku w Piotrkowie Trybunalskim, to prominentna postać w świecie dziennikarstwa. Jako dziennikarz, reporter i publicysta, zyskał uznanie za swoje liczne publikacje oraz unikalny styl pisania.
W trakcie swojej kariery, Poradowski posługiwał się różnorodnymi pseudonimami, co pozwoliło mu na szerszą ekspresję i eksperymentowanie z formą jego twórczości. Wykorzystywał m.in. takie nazwiska jak Erpor, erpe, R.R, R. Por., czy Ryspor, a także Piotr Sawicki oraz saw. Barbara Sawa.
Nauka i studia
Ryszard Poradowski to osoba, która ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Piotrkowie Trybunalskim, co stanowi istotny krok w jego edukacyjnej drodze.
Następnie podjął studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie wybrał kierunek historia. W 1975 roku zakończył naukę, uzyskując dyplom magistra historii.
Działalność zawodowa
Ryszard Poradowski to doświadczony dziennikarz, którego kariera zawodowa rozpoczęła się na początku lat 70. XX wieku. Od 1975 do 1994 roku pracował w gazecie „Głos Robotniczy”, która po przemianach ustrojowych przyjęła nazwę „Głos Poranny”. Jego różnorodne role obejmowały funkcje reportera, redaktora działów, sekretarza redakcji oraz redaktora naczelnego.
W 1994 roku Poradowski podjął pracę w Biurze Prasowym Rządu, gdzie pełnił obowiązki dziennikarza w Urzędzie Rady Ministrów. Po tym etapie, w latach 1995–2000, był związany z tygodnikiem „Nad Wartą” w Sieradzu, gdzie również sprawował funkcję redaktora naczelnego oraz dyrektora oddziału „Polskapresse”. Następnie, w latach 1996–1999, piastował stanowisko redaktora naczelnego w „Echo Ziemi Rawskiej”. Z kolei lata 2003–2010 to okres, w którym był redaktorem naczelnym w „Panoramie Łaskiej”.
Ryszard Poradowski również pełnił funkcję kierownika oddziału „Dziennika Łódzkiego” w Kutnie w latach 2000–2001, a później, w latach 2001–2009, pracował jako reporter w „Błaja News”. Od maja 2010 roku przeszedł na stanowisko zastępcy oraz redaktora naczelnego „Gazety Rzgowskiej”.
W latach 80. XX wieku Poradowski był rzecznikiem utworzenia Ośrodka Dokumentacji Prasowej Łódzkiego Wydawnictwa Prasowego, który przez wiele lat prowadził. Jego współpraca z mediami jest równie bogata, obejmując takie instytucje jak Polska Agencja Prasowa, Polskie Radio, TV Superstacja oraz prasowe tytuły jak „Gazeta Ziemi Piotrkowskiej”, „Do Rzeczy” czy „Echo”. W 2010 roku objął redaktorską rolę naczelnego w „Kurierze Handlowym Polskim”.
Obecnie Poradowski kontynuuje swoją pracę w „Gazecie Rzgowskiej” jako redaktor naczelny i jednocześnie w latach 1997–2007 pełnił rolę wykładowcy w Studium Dziennikarskim w Łodzi. Jego dorobek dziennikarski obejmuje imponującą liczbę artykułów publicystycznych, z których wiele dotyczy tematyki krajoznawczej, zabytków, ich restaurowania oraz ochrony, a także społecznej opieki nad dziedzictwem kulturowym.
Niektóre publikacje
Ryszard Poradowski to autor wielu znaczących publikacji dotyczących lokalnej historii oraz kultury. Wśród jego dzieł wyróżniają się następujące pozycje:
- Fabryka Maszyn Włókienniczych Polmatex-Wolma (1864-1984), 1984 r.,
- Hendryk, czyli życie i działalność Henryka Rudnickiego, 1983 r.,
- Zduńska Wola i okolice, 1986 r.,
- Łask i okolice, 1988 r.,
- Henryk Rudnicki Hendryk. Ze środy na piątek – redakcja i wstęp – 1985 r.,
- Rawa Mazowiecka i okolice, 1997 r.,
- Wiktor Dega – w kręgu mistrza, 2000 r.,
- Łask – trzy kolory, 2009 r.,
- Łask – miasto nad Grabią, 2008 rok,
- W środku Polski, 2011 r.,
- Zeszyty Łaskie – 2011 r., zeszyt l.,
- Łódź pełna zabytków, Łódzki Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, współautorstwo tekstu z Mirosławem Zbigniewem Wojalskim, grafika Leonarda Grabowskiego,
- Ryszard Poradowski. Łódź: Ludowe Towarzystwo Gospodarcze 1992 R.3 nr 152-229 (lipiec-wrzesień).
Działalność społeczna
Ryszard Poradowski ma na swoim koncie wiele istotnych działalności społecznych, które wpływają na lokalne życie oraz kulturę w Łodzi.
- Był członkiem Związku Zawodowego Pracowników Łódzkiego Wydawnictwa Prasowego, później objął w nim funkcję przewodniczącego,
- W latach 2006-2011 oraz 2012-2016 pełnił rolę prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Oddział w Łodzi, gdzie aktywnie działał na rzecz środowiska dziennikarskiego,
- Współzałożył Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Łodzi, najpierw pełniąc obowiązki sekretarza Oddziału przez jedną kadencję, a następnie przez dwie kadencje jako prezes Oddziału,
- Zajmował również stanowisko przewodniczącego łódzkiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego.
Ryszard Poradowski jest również wymieniany w nowościach wydawniczych na stronie www.gazetalekarska.pl, co świadczy o jego zaangażowaniu w dziedzinie mediów i publikacji.
Odznaczenia i wyróżnienia
Ryszard Poradowski, znany ze swojego wkładu w różne dziedziny, otrzymał liczne odznaczenia oraz wyróżnienia, które doceniają jego osiągnięcia.
- srebrny Krzyż Zasługi,
- srebrna Odznaka „Za Opiekę nad Zabytkami”,
- laureat Nagrody Literackiej imienia Jerzego Wilmańskiego w Łodzi za 2018 rok.
Przypisy
- https://pl.wikinews.org/wiki/Nagroda_Literacka_imienia_Jerzego_Wilma%C5%84skiego_za_2018_rok_zosta%C5%82a_przyznana_red._Ryszardowi_Poradowskiemu_i_wr%C4%99czona_13.10.2018 r.
- Wydawnictwo Edukacyjne Res Polonia, 90-613 Łódź, ul. Gdańska 80
- Historia TOnZ | Towarzystwo Opieki nad Zabytkami – oddział w Łodzi www.tonz.org.pl › Strona główna › O nas, Ryszard Poradowski – nr 7.
- Tadeusz Willan (Olsztyn) – Stefan Kostecki (Poznań) – Szymon Jakubowski (Rzeszów) – Jan Zarzycki (Szczecin)...
- Wiesław Geras przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej SD RP www.dziennikarzerp.eu/.../wieslaw-geras-przewodniczacym-glownej-...
- Informator Krzyżanowski. Pismo Samorządowe.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Grzegorz Woźniak (prezenter) | Bożena Janicka | Paweł Reising | Jan Ursyn Zamarajew | Bogusław Wołoszański | Tomasz Jaroński | Dorota Ceran | Ewa Żarska | Remigiusz SzczęsnowiczOceń: Ryszard Poradowski