Remigiusz Olgierd Szczęsnowicz, urodzony 2 stycznia 1923 roku w Piotrkowie Trybunalskim, a zmarły 7 stycznia 2008 roku, był osobą wielowymiarową. Stanowił istotną postać w polskiej kulturze jako dziennikarz, publicysta oraz tłumacz. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej i członkiem I Wileńskiej Brygady „Juranda”. Jego doświadczenia wojenne wzmocniły jego przyszłość, jednak także obarczyły go tragicznymi wspomnieniami, jako że był także więźniem obozów pracy, w tym w Kałudze.
Remigiusz Szczęsnowicz pełnił rolę kierownika Domów Kultury na Targówku oraz w Starym Mieście w Warszawie. Jego kariera zawodowa obejmowała pracę w redakcji "Sztandaru Młodych" w latach 1956–1961, a następnie w Agencji Publicystyczno-Informacyjnej API w latach 1961-1969. Pracując w Agencji Robotniczej, piastował stanowisko sekretarza redakcji w latach 1969-1971, aby potem przez kolejne pięć lat pełnić funkcję korespondenta w Moskwie. Kolejnym etapem jego pracy było współtworzenie tygodnika "Przyjaźń" w latach 1977–1983.
W dorobku literackim Remigiusza Szczęsnowicza znajdują się liczne reportaże, korespondencje oraz felietony, które koncentrowały się na życiu Warszawy oraz zagadnieniach kulturowych, odzwierciedlając różnorodność i dynamikę tego miasta.
Po jego śmierci, Remigiusz Szczęsnowicz został pochowany 18 stycznia 2008 roku na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, w kwaterze 43 H, rządzie 1, grób 17. Jego prace oraz życie pozostają świadectwem bogatej historii Polski i kultury Warszawy.
Wybrana bibliografia
Oto wybór publikacji przypisanych autorowi, które odzwierciedlają jego literacką działalność:
- Kalendarz astrologiczny, Wydawnictwo A.G. SPAR, 1989 r.,
- Kaługa znaczy łagier: (wspomnienia żołnierza I Brygady AK), Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Bydgoszcz, 2002 r., ISBN 83-87865-24-9,
- Opowieści syberyjskie, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa, 1978 r.,
- My z Targówka, Iskry, 1955 r.,
- Włamywacze z Cocaloo, Wydawnictwo Prasowe, 1963 r.,
- Zaczęło się w Sybilli, Iskry, 1970 r.
Przypisy
- Katalog WebOPAC Biblioteki Narodowej w Warszawie, Cichocka Leksykon polskiego dziennikarstwa
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Ryszard Poradowski | Grzegorz Woźniak (prezenter) | Bożena Janicka | Paweł Reising | Jan Ursyn Zamarajew | Bogusław Wołoszański | Tomasz Jaroński | Dorota Ceran | Ewa ŻarskaOceń: Remigiusz Szczęsnowicz