UWAGA! Dołącz do nowej grupy Piotrków Trybunalski - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Marcin Januszkiewicz


Marcin Januszkiewicz, urodzony 20 marca 1987 roku w Piotrkowie Trybunalskim, jest postacią, która zyskała uznanie jako wszechstronny artysta. Jako polski aktor, zaprezentował swoje talenty w różnych produkcjach teatralnych i filmowych. Dodatkowo, jest piosenkarzem, który potrafi oczarować publiczność swoim głosem.

Tworzy również teksty piosenek, co świadczy o jego zdolności do wyrażania emocji i myśli w artystyczny sposób. Jako kompozytor, potrafi łączyć różne style muzyczne, tworząc oryginalne utwory, które znajdują uznanie wśród słuchaczy.

Wykształcenie

Marcin Januszkiewicz to postać, która kształtowała swoje umiejętności artystyczne w II Liceum Ogólnokształcącym w Piotrkowie Trybunalskim. Ukończenie tej instytucji edukacyjnej stanowiło dla niego solidny fundament do dalszej kariery w sztuce teatralnej.

W 2010 roku podjął studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, co pozwoliło mu na rozwinięcie talentu i zdobycie niezbędnej wiedzy potrzebnej do pracy na scenie. Dzięki tym doświadczeniom, zyskał umiejętności, które umożliwiły mu późniejsze sukcesy w zawodzie aktorskim.

Kariera teatralna

Marcin Januszkiewicz to aktor, którego kariera teatralna rozpoczęła się w murach akademickiego teatru Collegium Nobilium. Tam miał okazję zadebiutować w wielu sztukach, takich jak Opowieści Lasku Wiedeńskiego autorstwa Ödöna von Horvátha oraz Chopin w Ameryce.

W okresie od 2010 do 2012 roku Januszkiewicz współpracował z Teatrem Współczesnym w Warszawie. W tym czasie występował w znanych spektaklach, w tym w pozycji Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej oraz legendarnym Hamlecie Williama Szekspira.

Kolejne lata jego kariery (2012–2016) związane były z Teatrem Studio w Warszawie. Januszkiewicz zagrał tam w wielu znaczących sztukach, w tym w Annę Kareninę Lwa Tołstoja, Sąd Ostateczny Ödöna von Horvátha, oraz w Wichrowych Wzgórzach Emily Brontë, za rolę Edgara Lintona w której odznaczył się wyróżnieniem aktorskim na 53. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. W następnym roku, podczas 54. Kaliskich Spotkań Teatralnych, aktor otrzymał Grand Prix festiwalu jako część zespołu spektaklu Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku.

Januszkiewicz jest również związany z innymi renomowanymi scenami, takimi jak Teatr Komedia w Warszawie, gdzie z powodzeniem zagrał tytułową rolę w musicalu Zorro. Jego talent został także doceniony w Teatrze Studio Buffo w Warszawie, m.in. w przedstawieniu Cohen i Nohavica, które reżyserował Marian Opania. Dodatkowo, występował w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, grając w spektaklu Trzej muszkieterowie, reżyserowanym przez Kon.

Kariera muzyczna

Marcin Januszkiewicz swoją karierę muzyczną rozpoczął jako solista w chórze Schola Cantorum Gospel Choir im. Piotra Kudyby, gdzie miał okazję rozwijać swoje umiejętności wokalne. Już w 2009 roku zaprezentował się w spektaklu muzycznym O’Malley’s Bar, który był inspirowany utworami Nicka Cave’a, Toma Waitsa oraz Rolanda Topora. Spektakl ten powstał we współpracy z Natalią Sikorą oraz Jackiem Belerem i przyniósł mu główną nagrodę w Nurcie Off podczas 30. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

W 2011 roku brał udział w 14. edycji konkursu Pamiętajmy o Osieckiej, gdzie zdobył nagrodę publiczności oraz nagrodę jury w koncertach finalistów i laureatów za swoje wykonania „Wybacz Mamasza” i „Cyrk Nocą”. Rok później, w 2012, Januszkiewicz otrzymał pierwszą nagrodę na 16. krajowym konkursie OFPA, z tym samym utworem „Wybacz Mamasza”. Dodatkowo zdobył wyróżnienie oraz nagrodę Tukan Dziennikarzy na 33. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a także wystąpił na 50. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z utworem „Na kulawej naszej barce”.

21 września 2015 roku światło dzienne ujrzał singiel „Miłość to słowa dwa”, który Januszkiewicz wykonał wspólnie z Agnieszką Przekupień. Z kolei 26 września 2015 uczestniczył w koncercie Pieśni szczęścia na Kadzielni w Kielcach, którego zapis później ukazał się jako album muzyczny 20 listopada tego samego roku. W 2016 roku wystąpił także w niezwykłym oratorium „Z Powodu Mojego imienia” autorstwa Piotra Rubika i Zbigniewa Książka, a jego własny musical Liżę twoje serce, którego reżyserią zajęła się Agnieszka Glińska, miał swoją premierę w tym samym roku.

W październiku 2017 roku wydany został debiutancki album studyjny Osiecka po męsku pod szyldem Wydawnictwa Luna Music, na którym znalazły się utwory z tekstami Agnieszki Osieckiej. W 2018 roku zrealizował singiel „Pół na pół” we współpracy z Piotrem Rubikiem. Najnowszym osiągnięciem Marcina w 2023 roku był musical Depesze, oparty na piosenkach zespołu Depeche Mode, w którym Januszkiewicz zagrał główną rolę. W tym roku zajął również trzecie miejsce w finale 19. edycji popularnego programu rozrywkowego Polsatu Twoja twarz brzmi znajomo.

Oprócz kariery solowej, Marcin Januszkiewicz działa również jako kompozytor i autor tekstów, współpracując z wieloma znanymi artystami, w tym z Natalią Szroeder (utwór „Wszystko”), Dawidem Kwiatkowskim (singiel „Afraid”) oraz Margaret, której napisał piosenkę „Nie chcę”. Dodatkowo jest jednym z wokalistów zespołu Café Majonez.

Filmografia

Filmografia Marcina Januszkiewicza jest zróżnicowana i obejmuje wiele ról w popularnych produkcjach telewizyjnych oraz kinowych. Warto przyjrzeć się jego osiągnięciom związanym z aktorstwem w kolejnych latach.

RokTytułRolaUwagi
2013Na dobre i na złeHubertodc. 539
2016Na WspólnejŁukasz Antczakodc. 2227, 2232, 2235, 2243, 2248
Wszystko graczłonek zespołu kameralnego_
2019, 2022Ojciec MateuszŁukasz Kniaź / Igorodc. 266, 356
2020ArchiwistaPatryk Kossakodc. 9
Ludzie i bogowiekripoodc. 1
OsieckaJarosław Abramow-Newerlyodc. 2–6, 8–9
2021Pierwsza miłośćLubomirodc. 3245, 3248, 3253, 3257–3259, 3263–3264, 3267–3269
2022Mój długGreg_
NieobecniKuba Zakrzewskiodc. 5, 7, 9–10
BrokatJacekodc. 6
2023Warszawianka„Ganges”odc. 1, 3–4, 6–7, 10–11
2024Rojst. Millenium„Pepsi”odc. 2, 4–6

Opracowano na podstawie materiału źródłowego. Informacje te stanowią cenny element jego kariery artystycznej, której przebieg jest interesujący oraz zasługuje na szczególną uwagę.

Teatr

Marcin Januszkiewicz to postać, która odgrywa znaczącą rolę w polskim teatrze, uczestnicząc w licznych produkcjach na przestrzeni lat. Poniżej przedstawiamy szczegółowy wykaz najważniejszych przedstawień, w których brał udział.

  • 2009: O’Malley’s Bar, reżyseria: Karolina Kolendowicz, Teatr Polonia w Warszawie,
  • 2009: Chopin w Ameryce, reżyseria: Andrzej Strzelecki, Teatr Collegium Nobilium w Warszawie,
  • 2009: Bóg Mówi Słowo, reżyseria: Jan Englert, Teatr Collegium Nobilium w Warszawie,
  • 2010: Dziady: Widma, reżyseria: Karolina Kolendowicz, Teatr Collegium Nobilium w Warszawie,
  • 2010: Opowieści Lasku Wiedeńskiego, reżyseria: Agnieszka Glińska, Teatr Collegium Nobilium w Warszawie,
  • 2010: To idzie młodość, reżyseria: Maciej Englert, Teatr Współczesny w Warszawie,
  • 2010: Sztuka bez tytułu, reżyseria: Agnieszka Glińska, Teatr Współczesny w Warszawie,
  • 2011: Gran Operita, reżyseria: Marcin Przybylski, Teatr Współczesny w Warszawie,
  • 2011: Porucznik z Inishmore, reżyseria: Maciej Englert, Teatr Współczesny w Warszawie,
  • 2011: Moralność pani Dulskiej, reżyseria: Agnieszka Glińska, Teatr Współczesny w Warszawie,
  • 2012: Hamlet, reżyseria: Maciej Englert, Teatr Współczesny w Warszawie,
  • 2012: Anna Karenina, reżyseria: Paweł Szkotak, Teatr Studio w Warszawie,
  • 2012: Wichrowe Wzgórza, reżyseria: Kuba Kowalski, Teatr Studio w Warszawie,
  • 2012: Sąd Ostateczny, reżyseria: Agnieszka Glińska, Teatr Studio w Warszawie,
  • 2013: Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku, reżyseria: Agnieszka Glińska, Teatr Studio w Warszawie,
  • 2013: Czarnobylska Modlitwa, reżyseria: Joanna Szczepkowska, Teatr Studio w Warszawie,
  • 2013: Zorro, reżyseria: Tomasz Dutkiewicz, Teatr Komedia w Warszawie,
  • 2013: Wiśniowy Sad, reżyseria: Agnieszka Glińska, Teatr Studio w Warszawie,
  • 2014: Jak zostałam wiedźmą, reżyseria: Agnieszka Glińska, Teatr Studio w Warszawie,
  • 2014: Cohen-Nohavica, reżyseria: Marian Opania, Teatr Studio Buffo w Warszawie,
  • 2015: Trzej muszkieterowie, reżyseria: Konrad Imiela, Teatr Muzyczny „Capitol” we Wrocławiu,
  • 2017: Dziecię Starego Miasta, reżyseria: Cezary Studniak, Teatr WARSawy,
  • 2017: Wesołe miasteczko, reżyseria: André Ochodlo, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie,
  • 2018: Kanapka z człowiekiem, reżyseria: Jerzy Satanowski, Teatr Nowy w Poznaniu,
  • 2019: Nowy Jork. Prohibicja, reżyseria: Łukasz Czuj, Teatr Muzyczny „Roma” w Warszawie,
  • 2020: Virtuoso, reżyseria: Jerzy Jan Połoński, Teatr Muzyczny w Poznaniu,
  • 2021: Kombinat, reżyseria: Wojciech Kościelniak, Teatr Muzyczny w Poznaniu,
  • 2023: Depesze, reżyseria: Gieorgij Puchalski, Teatr Rampa w Warszawie.

Nagrody i wyróżnienia

Marcin Januszkiewicz zdobył liczne nagrody oraz wyróżnienia, które świadczą o jego talencie i uznaniu w branży artystycznej. Poniżej przedstawiamy szczegółowy wykaz jego osiągnięć:

  • 2004: wyróżnienie na 49. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w kategorii „poezja śpiewana” w Włocławku,
  • 2009: główna nagroda w Nurcie OFF podczas 30. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za O’Malley’s Bar (zdobyta wspólnie z Natalią Sikorą i Jackiem Belerem),
  • 2011: I nagroda publiczności w koncercie finalistów 14. konkursu Pamiętajmy o Osieckiej w Leśniczówce Pranie,
  • 2011: nagroda publiczności na koncercie laureatów 14. konkursu Pamiętajmy o Osieckiej w Sopockim Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej,
  • 2011: I nagroda jury na koncercie laureatów 14. konkursu Pamiętajmy o Osieckiej w Sopockim Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej,
  • 2011: I nagroda jury na koncercie laureatów 14. konkursu Pamiętajmy o Osieckiej w warszawskim Teatrze Roma,
  • 2012: wyróżnienie jury podczas 33. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu,
  • 2012: I nagroda dziennikarzy „Tukan Dziennikarzy” na 33. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu,
  • 2012: I nagroda na 16. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA w Rybniku,
  • 2013: wyróżnienie aktorskie na 53. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych,
  • 2013: nagroda im. Tadeusza Łomnickiego, przyznana przez Rektora Akademii Teatralnej, za osiągnięcia artystyczne po ukończeniu studiów,
  • 2013: nagroda główna gdyńskiego festiwalu R@Port za spektakl Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku,
  • 2014: Grand Prix na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za spektakl Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku,
  • 2017: Główna nagroda „Tukan” oraz I nagroda dziennikarzy „Tukan Dziennikarzy” na 38. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Jego sukcesy dowodzą uznania dla artystycznej wrażliwości oraz umiejętności w dziedzinie teatru i muzyki.

Przypisy

  1. Niepowtarzalni "Depesze" – nowy musical Teatru Rampa [online], polskieradio.pl [dostęp 28.04.2024 r.]
  2. Wiktoria Zając: Tajne spotkanie ekipy "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Oto lista uczestników. telemagazyn.pl (online), 18.07.2023 r. [dostęp 18.07.2023 r.]
  3. Marcin Januszkiewicz (Café Majonez) – Biały miś. [dostęp 23.06.2023 r.]
  4. Pamiętajcie o nagrodach. Laureaci Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki od roku 1976, Nurtu OFF od roku 2006 oraz pozostałych nagród i wyróżnień przyznawanych na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej [online], Przegląd Piosenki Aktorskiej [dostęp 27.09.2022 r.]
  5. Nowy Jork. Prohibicja, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (przedstawienia) [dostęp 22.02.2024 r.]
  6. Virtuoso, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (przedstawienia) [dostęp 22.02.2024 r.]
  7. Kombinat, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (przedstawienia) [dostęp 22.02.2024 r.]
  8. Depesze, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (przedstawienia) [dostęp 22.02.2024 r.]
  9. Werdykt juty 53. KST, 18.05.2013 r. [dostęp 10.07.2013 r.]
  10. Protokół z posiedzenia Jury XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2012 w Rybniku, 18.02.2012 r. [dostęp 10.07.2013 r.]
  11. Tukany 33. Przeglądu Piosenki Aktorskiej wręczone, 31.03.2012 r. [dostęp 10.07.2013 r.]
  12. Marcin Januszkiewicz – Wybacz Mamasza.
  13. Marcin Januszkiewicz – Cyrk Nocą.
  14. Nagrody publiczności, koncert finalistów Pamiętajmy o Osieckiej w Leśniczówce Pranie. okularnicy.org.pl, 14.08.2011 r.
  15. Werdykt jury 14. konkursu Pamiętajmy o Osieckiej. okularnicy.org.pl, 02.10.2011 r.
  16. Nowa płyta Rubika. „Wierzę, że Kadzielnia i Kielce znowu będą dla mnie szczęśliwe”. polskieradio.pl. [dostęp 23.09.2015 r.]
  17. Pieśni szczęścia – PIOTR RUBIK. universalmusic.pl. [dostęp 03.11.2015 r.]

Oceń: Marcin Januszkiewicz

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:13