Kamienica zlokalizowana przy Placu Czarnieckiego 10, znana również jako Kamienica Grabowskich, to zabytek o ogromnym znaczeniu historycznym, którego historia sięga XVIII wieku. Znajduje się ona w sercu Starego Miasta w Piotrkowie Trybunalskim.
Pierwotnie kamienica została wybudowana w XVIII wieku i, co ciekawe, przetrwała pożar, który w 1786 roku zniszczył część miasta, stając się jednym z nielicznych obiektów, które pozostały nietknięte. W roku 1808 na posesji znajdowały się dwa obiekty – kamienica frontowa, kryta gontem, oraz drugie, mniejsze pomieszczenie kryte dachówką. Zgodnie z informacjami z 1871 roku, cała kamienica została rozbudowana do dwóch kondygnacji, co mogło świadczyć o rozkwicie jej znaczenia.
W połowie XVIII wieku nieruchomość była własnością Marianny z Kochanowskich Pieściochowej. Na przestrzeni lat, obiekt przeszedł w ręce różnych właścicieli, w tym rodziny o greckich korzeniach noszącej nazwisko Grabowski oraz rodziny Sokołowskich, która zarządzała budynkiem od 1910 roku. W 1972 roku kamienica trafiła w ręce Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Michała Rawity Witanowskiego.
Budynek ma dwie kondygnacje, a jego fasada zwrócona jest ku Placu Czarnieckiego, podczas gdy boczna ściana prowadzi do Rynku Trybunalskiego. Ekipowany z cegły, niejednokrotnie zachwyca swoją architekturą, w tym zachowanymi dekoracjami stiukowymi, które zdobią okna oraz pilastry w stylu korynckim. Wyrazy sztukaterii na parterze mają cechy stylu rokoko, natomiast na piętrze widoczne są wpływy klasycyzmu.
Na przełomie XVIII i XIX wieku w kamienicy przeprowadzono istotną zmianę, ulokowując cerkiew prawosławną z liturgią w języku greckim, która później została przeniesiona do nowej cerkwi Wszystkich Świętych, poświęconej w 1848 roku. Pod koniec XIX wieku budynek pełnił rolę cukierni, która miała piec w piwnicach.
Dziś w kamienicy znajduje się piotrkowski oddział PTTK oraz różnorodne lokale usługowe. Obiekt ten został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 666 w dniu 12 września 1967 roku, co podkreśla jego wartość historyczną oraz kulturową dla miasta Piotrków Trybunalski.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 21.11.2019 r.]
- Piotrków Trybunalski: cerkiew Wszystkich Świętych. Katolicka Agencja Informacyjna. [dostęp 21.11.2019 r.]
- Zapiski historyczne z działalności piotrkowskiego oddziału PTTK. PTTK Piotrków. [dostęp 21.11.2019 r.]
- Dom w Piotrkowie Trybunalskim. Regionalny Katalog Zabytków Województwa Łódzkiego. [dostęp 21.11.2019 r.]
- Gminny program opieki nad zabytkami 2014 ↓, s. 36.
- Gminny program opieki nad zabytkami 2014 ↓, s. 30.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Dom przy ul. Farnej 3 w Piotrkowie Trybunalskim | Kamienica przy ul. Farnej 8 w Piotrkowie Trybunalskim | Dom przy ul. Rwańskiej 6 w Piotrkowie Trybunalskim | Kamienica przy ul. Farnej 5 w Piotrkowie Trybunalskim | Dom przy ul. Sieradzkiej 6 w Piotrkowie Trybunalskim | Dom przy Rynku Trybunalskim 10 w Piotrkowie Trybunalskim | Dom przy ul. Słowackiego 1 w Piotrkowie TrybunalskimOceń: Kamienica przy Placu Czarnieckiego 10 w Piotrkowie Trybunalskim