Andrzej Ciszewski, urodzony 14 czerwca 1942 roku w Piotrkowie Trybunalskim, a zmarły 6 marca 2014 roku w Łodzi, to postać znacząca w dziedzinie inżynierii w Polsce. Był polskim doktorem inżynierem, specjalizującym się w technologii budowy maszyn oraz narzędziach skrawających.
W swoim dorobku miał wiele osiągnięć, a jego praca nie tylko przyczyniła się do rozwoju tego sektora, ale również wpłynęła na kształt polskiego przemysłu mechanicznego. Andrzej Ciszewski pełnił ważną rolę jako prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP), co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój branży oraz profesjonalizmu, który wnosił do działalności stowarzyszenia.
Życiorys
Po ukończeniu szkoły podstawowej, Andrzej Ciszewski kontynuował swoją edukację w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym, które skupiało się na urządzeniach dla przemysłu szklarskiego. W 1960 roku zainicjował studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej, kończąc je z sukcesem w 1965 roku. Od listopada tego samego roku związał się z Katedrą Technologii Budowy Maszyn Politechniki, gdzie rozpoczął pracę na stanowisku asystenta stażysty. W wyniku reorganizacji w 1970, katedra ta włączyła się w struktury Instytutu Obrabiarek i Technologii Budowy Maszyn, w którym to miejscu Andrzej pracował aż do lutego 1995 na różnych stanowiskach, w tym asystenta, starszego asystenta oraz adiunkta.
W 1974 roku obronił swoją pracę doktorską zatytułowaną „Wpływ rodzaju uzębienia przekładni ślimakowej na zmiany sprawności zazębienia spowodowane ugięciami ślimaka”. Przez wiele lat pełnił rolę opiekuna Studenckiego Koła Naukowego Obrabiarek, angażując się w rozwój młodych inżynierów i ich pasji. Swoje doświadczenie zdobył także na arenie naukowej, publikując jako autor lub współautor trzy skrypty, osiem artykułów oraz liczne referaty na konferencjach zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
W trakcie blisko trzydziestoletniej kariery zawodowej w Politechnice Łódzkiej, Andrzej Ciszewski stworzył lub kierował zespołami, które wykonały wiele projektów mających na celu rozwój konstrukcji oraz technologii wysokosprawnych przekładni ślimakowych. Prace te obejmowały m.in. projekty realizowane dla walcowni w Hucie Katowice, Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi oraz odnowionej Fabryki Motoreduktorów w Bielsku-Białej.
W latach 1974–1978 Andrzej był przedstawicielem pomocniczych pracowników naukowo-dydaktycznych w Radzie Wydziału Mechanicznego Politechniki, a od 1976 do 1995 roku reprezentował niematerialne zasoby tych pracowników w Radzie Instytutu Obrabiarek i Technologii Budowy Maszyn. Jego pasja do pracy naukowej wiązała się także z zainteresowaniami doradczymi w zakresie organizacji, techniki i ekonomii. Andrzej korzystał z zaawansowanych metod, w tym szwedzkiej metodologii PIA (Profitability Improvement Analysis), angażując się w wycenę majątku oraz ekspertyzy różnych urządzeń, w tym pojazdów samochodowych.
W 1984 roku został wybrany do władz Zarządu Oddziału Łódzkiego SIMP, gdzie przez pewien czas zasiadał w Prezydium ZO, a od 1987 do 2002 roku pełnił rolę zastępcy przewodniczącego oraz wiceprezesa. Andrzej był aktywny również w Zarządzie Głównym SIMP, gdzie jego zasługi zostały docenione. W latach 1998–1999 zajmował stanowisko redaktora i wydawcy kwartalnika „Rzeczoznawca SIMP”. Po śmierci Kazimierza Rajzera, prezesa SIMP, od 17 czerwca 2000 roku pełnił funkcję pełnomocnika prezesa, a 18 października 2002 roku został wybrany na prezesa SIMP, z którym związany był aż do 2014 roku.
Odznaczenia
Andrzej Ciszewski otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń oraz nagród w swojej karierze, które świadczą o jego zaangażowaniu i osiągnięciach w dziedzinie nauki oraz edukacji.
- 1970–1995: Nagrody JM Rektora Politechniki Łódzkiej (20-krotnie),
- 1975, 1980 i 1983: Nagrody Ministra NSWiT,
- 1980: Odznaka Zasłużony dla Województwa Piotrkowskiego,
- 1983: Złota Honorowa Odznaka Miasta Łodzi,
- 1984: Złota Honorowa Odznaka SIMP,
- 1988: Złoty Krzyż Zasługi,
- 1989: Złota Honorowa Odznaka NOT,
- 1996: Odznaka im. prof. Henryka Mierzejewskiego,
- 2001: Członek Honorowy SIMP.
Wszystkie te wyróżnienia dowodzą wyjątkowego wkładu Ciszewskiego w rozwój polskiej nauki oraz technologii.
Przypisy
- JoannaJ. Więckowska, Zmarł dr inż. Andrzej Ciszewski, prezes SIMP [online], Świat druku, 03.04.2014 r. [dostęp 31.05.2018 r.]
- PaulinaP. Byczkowska, Zmarł dr inż. Andrzej Ciszewski [online], Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, 06.03.2014 r. [dostęp 31.05.2018 r.]
- LesławL. Świętochowski, Nie żyje Prezes SIMP dr inż. Andrzej Ciszewski [online], Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, 07.03.2014 r. [dostęp 31.05.2018 r.]
- Dr inż. Andrzej Ciszewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 31.05.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Józef Orłowski (architekt) | Daoud Robert Iskander | Stanisław Kuhn | Krzysztof Fidala | Feliks Nowicki | Ignacy Kinel | Zygmunt Adamski (inżynier) | Tadeusz Niwiński (1906–1967)Oceń: Andrzej Ciszewski