Zygmunt Adamski, urodzony 29 października 1901 roku w Piotrkowie Trybunalskim, był wybitnym inżynierem hydrotechniką, którego wkład w rozwój infrastruktury portowej w Polsce jest nieoceniony.
Jako budowniczy portów w Gdyni i Wielkiej Wsi, Adamski przyczynił się do modernizacji i rozwoju tych kluczowych punktów, które odegrały znaczącą rolę w historii polskiego transportu morskiego.
Jego życie, które zakończyło się 1 lutego 1979 roku, pozostawia po sobie trwały ślad w dziedzinie inżynierii hydrotechnicznej.
Życiorys
Zygmunt Adamski to postać, której życie oraz osiągnięcia są ściśle związane z polską inżynierią wodną. Ukończył on studia z zakresu inżynierii wodnej na Politechnice Warszawskiej w marcu 1929 roku. Już w maju tego samego roku rozpoczął pracę pod kierunkiem inżyniera Tadeusza Wendy w Kierownictwie Budowy Portu Gdynia. Adamski brał aktywny udział w budowie ważnych basenów, w tym Prezydenta oraz Kwiatkowskiego.
Przed wybuchem II wojny światowej pełnił rolę kierownika Oddziału Administracji Wybrzeża w Urzędzie Morskim. Niestety, po wkroczeniu Niemców, Adamski został wysiedlony z Gdyni, a w okresie okupacji przebywał w Generalnym Gubernatorstwie. Po zakończeniu działań wojennych, natychmiast wrócił na Pomorze.
W krótkim czasie został mianowany naczelnikiem Wydziału Administracji Wybrzeża w Głównym Urzędzie Morskim w Gdańsku, gdzie z energią przystąpił do usuwania zniszczeń w portach.
W końcu 1946 roku objął stanowisko dyrektora Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego Robót Morskich. Od lutego 1949 roku kierował oddziałem państwowego Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjno-Morskich w Gdańsku. Z kolei od stycznia 1953 roku, jako naczelny inżynier Zjednoczenia Budownictwa Inżynieryjno-Morskiego, odpowiadał za prace w portach Gdyni, Gdańska, Darłowa, Kołobrzegu, Łeby i Ustki.
Za swoje zasługi był wielokrotnie odznaczany, otrzymując wysokie odznaczenia państwowe, w tym Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, co miało miejsce 30 kwietnia 1938 roku.
W sierpniu 1969 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę. Niestety, zmarł w Gdańsku w lutym 1979 roku. Został pochowany na gdańskim Cmentarzu Srebrzysko (rejon X, kwatera VIII, rząd 17, grób 5), pozostawiając po sobie szlaki, które z pewnością wpisały się w historię inżynierii w Polsce.
Przypisy
- Zygmunt Adamski. cmentarze-gdanskie.pl. [dostęp 22.05.2020 r.]
- M.P. z 1938 r. nr 100, poz. 155 „za zasługi w służbie państwowej”.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Tadeusz Niwiński (1906–1967) | Andrzej Ciszewski | Józef Orłowski (architekt) | Daoud Robert Iskander | Stanisław Kuhn | Krzysztof Fidala | Feliks Nowicki | Ignacy KinelOceń: Zygmunt Adamski (inżynier)