Andrzej Ćwikliński


Andrzej Ćwikliński, właściwie znany jako Wacław Wojciech Ćwikliński, urodził się 23 września 1937 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Jego życie tragicznie zakończyło się 26 marca 1983 roku w Montrealu, gdzie spoczął. Był polskim duchownym starokatolickim, który pozostawił po sobie istotny ślad w historii kościoła i społeczności religijnej.

Był synem Stanisława i Zofii z Popławskich. Po zakończeniu nauki w liceum nauczycielskim w Piotrkowie Trybunalskim, postanowił podjąć kroki zmierzające do wstąpienia w stan duchowny. Jego formacja miała miejsce w takich miejscach jak Tyniec, Kraków i Czerwińsk. Od 1956 roku aktywnie działał w środowisku polskich starokatolików oraz w misji skierowanej do staroobrzędowców (popowców).

Współpraca z biskupem Ignacym Wysoczańskim otworzyła przed nim nowe możliwości, a także doprowadziła do jego działania jako emisariusza w sprawie unii kościelnej, która miała na celu stworzenie jedności między Kościołem Starokatolickim na Węgrzech a Wschodnim Kościołem Staroobrzędowym w Polsce. W ramach tej misji odwiedzał Budapeszt, gdzie prowadził rozmowy z biskupem Marią Ottonem Fehérvárym.

Jako duszpasterz, Ćwikliński pełnił swoją posługę we Wrocławiu, Krakowie oraz Olsztynie. W 1960 roku, na wzór wschodni, przyjął imię zakonne Andrzej. Ignacy Wysoczański nominował go na staroobrzędowego eparchę olsztyńsko-białostockiego i udzielił mu sakry biskupiej, którą miała również potwierdzić osoba biskupa Marii Ottona Fehérváry.

W 1962 roku Ćwikliński był uczestnikiem sakry Jakuba Jana Antoniego Malczewskiego, asystując Ignacemu Wysoczańskiemu. Jego aktywność nie ograniczała się tylko do posługi duszpasterskiej; brał też udział w działaniach mających na celu rejestrację prawną Wschodniego Kościoła Staroobrzędowego w Polsce oraz w pozyskiwaniu obiektów sakralnych w regionie Mazur. Był współzałożycielem stowarzyszenia Chrześcijańska Misja Filantropii Pokoju Świata.

W wyniku nieporozumień oraz nieudanych prób przejęcia władzy w 1962 roku, Ćwikliński postanowił zerwać współpracę z Ignacym Wysoczańskim i opuścił Polskę. W 1964 roku znalazł się w Kanadzie, gdzie dołączył do Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego, stając się duchownym w diecezji Buffalo-Pittsburgh PNKK. Biskup Tadeusz Zieliński skierował go do pracy jako wikariusz w parafii św. Jana Chrzciciela w Toronto, a w 1965 roku mianował proboszczem parafii Świętego Krzyża w Montrealu.

Pod jego kierownictwem powstał nowoczesny kościół parafialny w dzielnicy Rosemont, co znacznie wpłynęło na życie religijne tej społeczności. Od 1968 roku był księdzem diecezji kanadyjskiej PNKK, a od 1971 roku członkiem Rady Głównej PNKK. W 1974 roku objął stanowisko administratora senioratu wschodniego diecezji kanadyjskiej, a od 1976 roku zasiadał w komisji Rady Głównej PNKK odpowiedzialnej za misje w Brazylii.

Niestety, jego życie zakończyło się w wyniku białaczki. Po śmierci został pochowany w Montrealu, jednak urnę z jego sercem złożono w grobie rodzinnym na cmentarzu w Piotrkowie Trybunalskim, co przypomina o jego charytatywnym wkładzie oraz nieustannej pracy na rzecz wspólnoty.

Przypisy

  1. Msgr. Andrzej Waclaw Cwiklinski [online], Find a Grave [dostęp 13.03.2024 r.]
  2. Pastuszewski 2019, s. 297.
  3. Pastuszewski 2019, s. 288.
  4. M.M. Kąpińska, Serce śp. Ks. Seniora Andrzeja Ćwiklińskiego spoczęło w polskiej ziemi, „Rodzina. Tygodnik katolicki”, 31 (1186), Warszawa: Społeczne Towarzystwo Polskich Katolików, 31.07.1983 r., s. 10–11.
  5. Andrzej Waclaw Cwiklinski, sites.google.com/site/gnostickos [zarchiwizowane 17.02.2022 r.]

Oceń: Andrzej Ćwikliński

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:11