Zygmunt Joachim Słomiński, urodzony 15 kwietnia 1879 roku w Piotrkowie Trybunalskim, to postać, której życie i działalność odcisnęły znaczący ślad w historii Polski. Był on nie tylko inżynierem budownictwa, ale także urzędnikiem państwowym, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój kraju.
Słomiński pełnił funkcję prezydenta Warszawy, a jego kadencja była okresem ważnych zmian w stolicy. Jako prezes Związku Miast Polskich w 1932 roku, miał wpływ na wiele istotnych decyzji dotyczących lokalnych społeczności w Polsce.
Jego życie zakończyło się tragicznie 12 lutego 1943 roku w Stefanowie, ale jego osiągnięcia i wkład w rozwój miast polskich są wciąż pamiętane i doceniane.
Życiorys
Zygmunt Słomiński pochodził z szlacheckiej rodziny ziemiańskiej, której korzenie sięgają Grodzieńszczyzny. Jego dziadek, Joachim Słomiński, był bliskim przyjacielem Adama Mickiewicza i aktywnie uczestniczył w ruchu Filaretów. Urodziny Zygmunta miały miejsce w rodzinie Michała i Marii z Grabowskich. Jego ojciec, jako młody mężczyzna, brał udział w powstaniu styczniowym. Za swoje działania został skazany na pięcioletnie zesłanie na Syberię, gdzie spędził część swojego życia, w tym czas w Tobolsku. Rodzinny majątek Słomińskich w Kleszczelach, mieszczący się w powiecie prużańskim, został skonfiskowany przez władze rosyjskie. Po powrocie z zesłania, Michał Słomiński jako nadzorca odcinka Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej osiedlił się w Piotrkowie.
Zygmunt Słomiński rozpoczął swoją edukację w gimnazjum rządowym w Piotrkowie, gdzie zaangażował się w tajne kółka samokształceniowe. Po ukończeniu szkoły średniej w 1897 roku zapisał się na Wydział Fizyczno-Matematyczny Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie kontynuował naukę na Wydziale Inżynieryjno-Budowlanym w Warszawskim Instytucie Politechnicznym. Jego aktywność w licznych manifestacjach patriotycznych oraz politycznych strajkach w Warszawie doprowadziła do relegowania go z Uniwersytetu w 1898 roku oraz zawieszenia w prawach studenta politechniki w 1901. W 1902 roku zdobył dyplom inżyniera, co otworzyło mu drzwi do kariery zawodowej.
W 1903 roku Zygmunt Słomiński został architektem powiatowym w Sandomierzu, gdzie zyskał reputację jako budowniczy Sandomierskiej Kurii Diecezjalnej. Realizował szereg projektów, w tym przebudowę zamku sandomierskiego oraz siedziby urzędu powiatowego. Jego prace obejmowały także konserwację i rozbudowę Seminarium Duchownego, a także Pałacu Biskupiego. Współpracował również przy konserwacji romańskiego kościoła św. Jakuba w Sandomierzu. W okolicach 1910 roku przeniósł się do Radomia, gdzie pełnił funkcję zastępcy inżyniera guberni radomskiej. W tym czasie zaprojektował gmach Banku Państwa, który później stał się Narodowym Bankiem Polskim oraz nadzorował rozbudowę barokowego kościoła w Błogich Szlacheckich.
Równolegle do działalności zawodowej, Słomiński aktywnie uczestniczył w życiu społecznym, popularyzując czytelnictwo, organizując spółdzielnie i odczyty edukacyjne. Był również prezesem Ochotniczych Straży Pożarnych w Sandomierzu (w latach 1905–1907) i Radomiu (1913–1914). Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w latach 20. XX wieku, pełnił rolę dyrektora Okręgowej Dyrekcji Robót Publicznych w Lublinie. Następnie, w latach 1924–1927, pełnił funkcję naczelnym inżynierem stolicy, a od 7 lipca 1927 do 2 marca 1934 roku był Prezydentem Miasta Stołecznego Warszawy.
W czasie swojej kadencji, Zygmunt Słomiński był inicjatorem wielu reform, takich jak akcja „Warszawa czysta”. Jego prezydentura to czas innowacji, podczas którego wprowadzono chlorowanie wody z wodociągów, a także wybudowano nowoczesne toalety publiczne. Halę gazową również zmodernizowano, a na Żoliborzu stworzono osiedle dla pracowników samorządowych. W 1928 roku przywrócono komunikację autobusową w Warszawie po trzyletniej przerwie. Słomiński zrezygnował z urzędowania po zmianach w ustawie samorządowej. Po tym okresie prowadził wykłady dotyczące regulacji miast w Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie oraz w lutym 1934 roku objął stanowisko dyrektora miejskich tramwajów.
Niestety, po zaledwie ośmiu miesiącach, we wrześniu 1934 roku, Zygmunt Słomiński został odwołany przez nowego komisarycznego prezydenta, Stefana Starzyńskiego. Zarzucał mu niegospodarność w zarządzaniu tramwajami miejskimi, a jego dymisja zbiegła się z falą czystek kadrowych w warszawskim magistracie, co wpłynęło na postrzeganie tej sytuacji przez prasę.
W okresie okupacji, w nocy z 10 na 11 listopada 1942 roku, Słomiński został aresztowany przez Gestapo. Osadzono go w Pawiaku, a następnie w siedzibie Gestapo na Szucha, gdzie zginął. Jego szczątki odnaleziono po wojnie i pochowano na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 201-2-1,2).
Inżynier Zygmunt Słomiński pozostawił po sobie bogaty dorobek w dziedzinie budownictwa oraz ekonomii Warszawy, w tym prace: „Potrzeby Warszawy” (1929) oraz „Gospodarka Warszawy w dobie kryzysu 1930–1934” (1935).
Rodzina
Zygmunt Słomiński był osobą, która dwukrotnie związała swoje życie małżeńskie. Jego pierwszą żoną była Teresa z Paszkiewiczów, córka Ludwika oraz Emilii z rodu Ścibor-Kotkowskich, co czyniło ją ciotką znanego pisarza Witolda Gombrowicza. Z Teresą miał dwoje dzieci:
- Między nimi był Michał Słomiński (1907–1947), inżynier, który ożenił się z Wandą Piotrkowską. Po zakończeniu drugiej wojny światowej Michał osiedlił się w Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł,
- oraz Helenę ze Słomińskich Kurcyuszową (1914–1999), utalentowaną architekt urbanistyczną w Szczecinie, która była również malarką oraz animatorką kulturalnego życia w powojennym Szczecinie. Helena wyszła za Jerzego Kurcyusza, prawnika, będącego bratem Tadeusza Kurcyusza.
Po tragicznej śmierci pierwszej żony w 1926 roku, Zygmunt ożenił się ponownie z Aleksandrą ze Strenkowskich 1.v. Piotrkowską. Niestety, jej życie również zakończyło się tragicznie podczas powstania warszawskiego. Należy zaznaczyć, że z drugiego małżeństwa Zygmunt Słomiński nie miał dzieci.
Ordery i odznaczenia
W historii Zygmunta Słomińskiego, jego osiągnięcia i zasługi zostały uhonorowane licznymi odznaczeniami oraz medalami, które odzwierciedlają jego wkład w życie narodowe oraz międzynarodowe.
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 2 maja 1923,
- Złoty Krzyż Zasługi, przyznany dwukrotnie: 23 czerwca 1927 oraz 13 maja 1933,
- Medal Niepodległości, otrzymany 19 czerwca 1938,
- Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości,
- Krzyż Komandorski Orderu Legii Honorowej, który został mu nadany we Francji,
- Krzyż Komandorski Orderu Leopolda, przyznany przez Belgię,
- Wielka Wstęga Orderu Gwiazdy Stor, nadana przez Afganistan,
- Medal Zwycięstwa (Médaille Interalliée).
Wybrane publikacje
Zygmunt Słomiński pozostawił po sobie znaczący dorobek literacki, który odzwierciedla jego zaangażowanie w rozwój architektury i urbanistyki w Polsce. Oto niektóre z jego najważniejszych publikacji:
- Ratusz Sandomierski, „Architekt”, 1906, nr 8,
- Zamek sandomierski, „Architekt”, 1909, nr 7,
- Kollegium Jezuickie w Sandomierzu, „Architekt”, 1911, nr 2,
- Istorija – razvitie i sostojanie gubernskich 1-razrjadnych šossejnych traktov v predelach Radomskoj gubernii, Radom 1911,
- Potrzeby Warszawy, Warszawa 1929,
- Gospodarka Warszawy w dobie kryzysu 1930–1934, Warszawa 1935.
Upamiętnienie
W listopadzie 1989 roku, ulica w Warszawie nosząca imię Zygmunta Słomińskiego została nazwana na cześć tego wybitnego działacza. Ulica ta przebiega od Mostu Gdańskiego aż do ronda Zgrupowania AK „Radosław”.
Przypisy
- 80 lat temu Niemcy rozstrzelali prezydenta Warszawy Zygmunta Słomińskiego. dzieje.pl.
- Cmentarz Stare Powązki: TERESA SŁOMIŃSKA, Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 23.12.2019 r.]
- a b c d e f Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest?. Wyd. II popr. Warszawa: Wydawnictwo Głównej Księgarni Wojskowej, 1938, s. 675–676. [dostęp 26.10.2020 r.]
- Stanisław Konarski, Prezydent Warszawy Zygmunt Słomiński i jego portret rzeźbiarski, Almanach Muzealny, 2, 1999, s. 324.
- Stanisław Konarski, Prezydent Warszawy Zygmunt Słomiński i jego portret rzeźbiarski, Almanach Muzealny, 2, 1999, s. 323–331.
- Kwiryna Handke: Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, s. 403. ISBN 83-86619-97X.
- Samorząd Miejski: organ Związku Miast Polskich 1932 z. 8, s. 475.
- Wolna Wszechnica Polska. W: Szkoły wyższe Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa: 1930, s. 313.
- Dymisja dyrektora tramwajów miejskich, Robotnik, 04.09.1934 r., s. 4.
- Błotne kąpiele samorządu Warszawy, Robotnik, 08.09.1934 r., s. 2.
- Order Odrodzenia Polski. Trzechlecie pierwszej kapituły 1921–1924. Warszawa: Prezydium Rady Ministrów, 1926, s. 29.
- M.P. z 1927 r. nr 143, poz. 370 „za pełną inicjatywy, wybitnie gorliwą i pożyteczną pracę w zakresie zatrudniania bezrobotnych”.
- Odznaczenie. „Gazeta Lwowska”, s. 1, Nr 242 z 22.10.1927 r.
- M.P. z 1933 r. nr 110, poz. 139 - po raz drugi.
- M.P. z 1938 r. nr 140, poz. 245 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.
- Zygmunt Joachim Słomiński, Polski Słownik Biograficzny, tom XXXVIII.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Edward Olszewski (polityk) | Leon Fortak | Agnieszka Ryś | Jerzy Szopa | Danuta Bartosz | Maciej Lang | Grzegorz Janowski | Seweryn Nowakowski | Włodzimierz Tyras | Henryk Marian | Kazimierz Rakowski | Bolesław Dratwa | Paweł Belke | Zbigniew Mroziński | Bogdan Bujak | Adam Ettinger | Piotr Wojtysiak | Artur Ostrowski | Henryk Popowski | Krystyna CzubaOceń: Zygmunt Słomiński