Karol Stanisław Szymański to postać o znacznym dorobku, wiążąca się z tragicznymi wydarzeniami podczas II wojny światowej. Urodził się 1 lutego 1895 roku w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie spędził swoje młodzieńcze lata.
Był lekarzem psychiatrią, a w późniejszym etapie swojej kariery uzyskał tytuł doktora medycyny. Jego praca w dziedzinie psychiatrii była istotna oraz ceniona, jednak los okazał się dla niego okrutny. Zginął 27 kwietnia 1940 roku w Katyniu, stając się jedną z wielu ofiar tragicznej zbrodni katyńskiej, popełnionej przez sowieckie NKWD.
Życiorys
Karol Szymański był jednym z ośmiorga potomków Karola i Julianny Gawełczyków. W 1913 roku pomyślnie zakończył edukację w piotrkowskim gimnazjum, po czym przeniósł się do Krakowa. W 1915 roku rozpoczął tam naukę w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dwa lata później, w 1918 roku, zrezygnował ze studiów, aby ochotniczo wstąpić do Wojska Polskiego. W służbie wojskowej, jako medyk w 26 pułku piechoty, pełnił funkcję podporucznika. W pierwszych miesiącach 1920 roku został wycofany z frontu i przeszedł do wojskowego szpitala w Łucku, następnie przebywał we Lwowie, Piotrkowie oraz Krakowie.
Tego samego roku, po zwolnieniu z armii, ożenił się z Anną Trajdos, siostrą Mieczysława Trajdosa. Po powrocie do Krakowa kontynuował studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie doczekał się czterech dzieci. Najstarszy syn zmarł w dzieciństwie, natomiast drugi syn, Maciej, wyróżnił się w Powstaniu Warszawskim, a później odniósł sukces jako architekt i pisarz w Kanadzie. Córka Anna oraz syn Wojciech przetrwali wojnę u boku matki.
W 1922 roku, po zakończeniu studiów w Collegium Medicum, rozpoczął pracę w klinice neurologiczno-psychiatrycznej jako asystent. Później awansował na stanowisko starszego asystenta profesora Jana Piltza, który był uznawany za twórcę krakowskiej szkoły neurologicznej. W 1924 roku obronił doktorat w dziedzinie nauk lekarskich, a następnie zrezygnował z kariery naukowej na rzecz praktyki medycznej. Na początku pracował w szpitalu psychiatrycznym w Kochanówce pod Łodzią, a w 1925 roku objął stanowisko dyrektora szpitala dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Warcie, gdzie pozostał aż do 1939 roku.
W czasie pracy w szpitalu w Warcie, przez 14 lat, znacząco rozbudował tę stosunkowo małą placówkę, przekształcając ją w nowoczesny ośrodek medyczny, w którym opiekę znajdowało prawie tysiąc pacjentów. Wprowadzał nowatorskie metody leczenia i skuteczne terapie dla osób cierpiących na przewlekłe choroby. Dzięki jego wysiłkom, szpital w Warcie zyskał reputację jednej z najlepszych tego typu instytucji w Polsce. W uznaniu jego zasług dla polskiej medycyny, w 1932 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta.
W sierpniu 1939 roku, w obliczu nadchodzącej wojny, został powołany do wojska, najpierw pracując w 4. szpitalu wojskowym w Łodzi, a później w 2. szpitalu wojskowym w Lublinie. We wrześniu lub październiku 1939 roku, w niewyjaśnionych okolicznościach, trafił do sowieckiej niewoli. Po krótkim czasie został uwięziony w obozie dla jeńców wojennych w Kozielsku, a jego nazwisko oraz numer jeńca (052/4) znalazły się na liście deportowanych z Kozielska w dniu 27 kwietnia 1940 roku. Tego samego dnia, transport kolejowy Nr XVIII dotarł do stacji Gniezdowo, gdzie został zamordowany przez sowieckie NKWD.
Pięć lat później, 5 października 2007 roku, postanowieniem Ministra Obrony Narodowej, Karol Szymański został pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika Wojska Polskiego. Uroczystość ogłoszenia awansu miała miejsce 9 listopada 2007 roku w Warszawie, w ramach wydarzenia „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.
Przypisy
- Żołnierze Wojska Polskiego. Uroczysty Apel Pamięci 9.11.2007 r., plac marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. polskieradio.pl. [dostęp 05.07.2012 r.]
- Decyzja Nr 439/MON Ministra Obrony Narodowej z 05.10.2007 r. w sprawie mianowania oficerów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze na kolejne stopnie oficerskie.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Witold Rudowski | Dymitr Aleksandrow | Dyzman Krasoń | Janusz Sobański | Antoni Ostaszewski (1896–1946) | Jan Skowroński (ortopeda) | Adam Chałupczyński | Witold Chodźko | Władysław Starkiewicz | Teresa Baranowska-George | Maria ŚpiewakOceń: Karol Stanisław Szymański