Władysław Pieńkowski, urodzony 23 kwietnia 1846 roku w Piotrkowie Trybunalskim, a zmarły 5 lipca 1919 roku w Warszawie, to postać, która wywarła znaczący wpływ na polską administrację lokalną.
Był burmistrzem Radomska w okresie od 1874 do 1878 roku, a następnie sprawował funkcję prezydenta Zgierza w latach 1878–1882. Jego kariera administracyjna doprowadziła go także do pełnienia roli prezydenta Łodzi, gdzie urzędował od 1882 aż do 1914 roku.
Życiorys
Władysław Pieńkowski przyszedł na świat 23 kwietnia 1846 roku w chłopskiej rodzinie Józefata i Anny z Bledzewskich, którzy prowadzili gospodarstwo w Witowie, znajdującym się w powiecie piotrkowskim, wówczas w guberni piotrkowskiej. W 1846 roku, 21 maja, został ochrzczony w obrządku katolickim w kościele parafialnym św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie nadano mu imiona Władysław Wojciech. W późniejszym okresie swojego życia, dokonał konwersji na prawosławie. Jego rodzice chrzestni to Seweryn Grabiński, były oficer wojsk polskich, oraz Antonina Jasińska, przy asyście Tomasza Jasińskiego i Franciszki Grabińskiej.
Pieńkowski miał cztery klasy edukacji w rosyjsko-niemieckiej szkole powszechnej, a następnie kontynuował naukę w szkole handlowej. Po ukończeniu szkoły, znaleźć można go w Warszawie, gdzie zdobywał doświadczenie zawodowe jako praktykant w sklepie z artykułami kolonialnymi, którego właścicielem był Leon Krupecki. Wkrótce po wybuchu powstania styczniowego, przeniósł się do Łodzi. Zgodnie z informacjami zawartymi w „Pamiatnaja kniżka Pietrokowskoj gubiernii na 1904 god”, ukończył Wyższą Szkołę Rzemieślniczą w Łodzi.
Początki kariery urzędniczej
W Łodzi zatrudnił się 24 lipca 1863 roku jako kancelista w magistracie, otrzymując roczną pensję w wysokości 100 rubli. 8 lutego 1864 roku, został oddelegowany do biura naczelnika wojennego Łodzi – pułkownika armii rosyjskiej, barona Aleksandra von Broemsena, pochodzenia niemieckiego, który miał negatywne nastawienie do Polaków. Prowadził pracę tam aż do końca powstania, za co 18 grudnia 1864 roku, w wieku niespełna 19 lat, uhonorowano go Medalem za Uśmierzenie Buntu Polskiego z brązu. 28 września 1866 roku awansował na pomocnika inspektora policyjnego, a 3 czerwca 1867 roku objął stanowisko kwatermistrza Łodzi z roczną pensją 180 rubli.
Później, Pieńkowski przeszedł do Urzędu Miasta Zgierza, gdzie szybko awansował na sekretarza Wydziału Kwaterunkowego. W listopadzie 1874 roku został burmistrzem Radomska, a dwa lata później – prezydentem Zgierza, gdzie otrzymywał 750 rubli rocznej pensji. W sierpniu 1878 roku, jeszcze jako burmistrz Radomska, otrzymał Order Świętego Stanisława III klasy. Z okresów pełnienia swoich funkcji burmistrza i prezydenta, nie odnotowano w kronikach żadnych istotnych wydarzeń.
Prezydent Łodzi
9 listopada 1882 roku, Pieńkowski zastąpił chorego prezydenta Łodzi, Waleriana Makowieckiego. Obowiązki te przejął cztery dni później, 22 listopada. Miasto, które otrzymał, znajdowało się w doskonałej kondycji finansowej, osiągając w 1882 roku dochody na poziomie 113 725 rubli 31 i pół kopiejki, przy wydatkach wynoszących 80 818 rubli 1 i pół kopiejki. Dodatkowo, Łódź dysponowała funduszem zapasowym w wysokości 232 120 rubli 87 i pół kopiejki, lokowanym na oprocentowanym koncie w Banku Polskim.
Ważniejsze wydarzenia okresu prezydentury
Choć w czasach jego prezydentury Łódź przechodziła dynamiczny rozwój, był on w głównej mierze następstwem globalnego postępu cywilizacyjnego oraz zaangażowania prywatnych inwestorów, a nie osobistej inicjatywy Pieńkowskiego. W grudniu 1883 roku, miejskie połączenia telefoniczne rozpoczęły swój bieg. Od września 1885 roku przeprowadzono reformę adresową, której celem było wprowadzenie nowej numeracji posesji dla ulic i podział zabudowy na strony z numerami parzystymi i nieparzystymi. W październiku 1886 roku otwarto pierwsze rosyjskojęzyczne gimnazja, wśród nich III Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki oraz IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej. W 1906 roku pojawiło się męskie Gimnazjum Polskiego Towarzystwa „Uczelnia”, obecnie znane jako I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.
W dniu 6 stycznia 1884 roku, na rynku łódzkim ukazał się pierwszy numer „Dziennika Łódzkiego”, co było pierwszą w Łodzi gazetą wydawaną w całości w języku polskim. W końcu XIX stulecia oraz na początku XX wieku, przemysł Łodzi rozwijał się intensywnie. Powstały m.in. fabryki wyrobów wełnianych Schwartz, Birnbaum et Co. w 1884 roku przy ul. Wólczańskiej 2/6, przędzalnia bawełny Henryka Grohmana przy ul. ks. bpa Tymienieckiego 22/24 (1889), oraz Łódzka Fabryka Nici na ul. Niciarnianej 2/6 (1892–97).
Również w 1884 roku wprowadzono elektryczne oświetlenie w fabrykach, a w miastach oświetlono również ulice, na przykład prywatnym pasażu Meyera – obecnie ul. Moniuszki (1887) i Nowy Rynek – obecnie pl. Wolności (1908). W grudniu 1898 roku uruchomiono pierwszą elektryczną komunikację tramwajową w Królestwie Polskim. W 1902 roku otwarto dworzec kolejowy Łódź Kaliska, a nowy gmach poczty oddano do użytku w lipcu 1903 roku przy ul. Tuwima.
W czasie jego prezydentury otwarto szpitale, w tym w 1884 roku przy zakładach Karola Scheiblera oraz w 1897 roku szpital fabryczny Rosyjskiego Czerwonego Krzyża przy ul. Pańskiej. W 1902 roku zbudowano Szpital dla Psychicznie i Nerwowo Chorych „Kochanówka”, a w 1905 roku – dziecięcy szpital im. Anny Marii przy al. Piłsudskiego 71. Istniało również miejskie pogotowie ratunkowe, powołane w 1899 roku.
Pojawiły się także nowe instytucje finansowe, z wzniesieniem gmachów banków na al. Kościuszki: Rosyjski Bank Państwa (1905–08) oraz Bank Handlowy (pod numerem 15). Rozwojowi miast towarzyszyło powstawanie hoteli, jak „Grand” przy ul. Piotrkowskiej 72 (1887), czy „Savoy” (przy ul. Traugutta 6) w latach 1909–11 oraz „Palast” przy ul. Narutowicza 38 w latach 1910–12.
W 1887 roku zbudowano Wielką Synagogę u zbiegu ulic Spacerowej i Dzielnej (obecnie al. Kościuszki 2 / ul. Zielona 8). Obok synagog pojawiły się nowe kościoły, w tym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (1888–97) oraz bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki (1901–12) oraz kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza.
W 1896 roku zorganizowano nowy zespół cmentarzy na Dołach. Łódź wzbogaciła się także o publiczne parki: w 1899 roku Mikołajewski Ogród Miejski (obecnie park im. Henryka Sienkiewicza), a w 1902 roku Ogród Miejski (dziś park im. Stanisława Staszica), a także ogród przy ulicy Pańskiej w 1910 roku.
Pieńkowski zainicjował również regulację rzeki Łódki oraz stworzenie projektu miejskich wodociągów i kanalizacji. W 1908 roku, powstały dwa renomowane kluby sportowe, ŁKS Łódź oraz dwa lata później Widzew Łódź.
W lipcu 1886 roku Pieńkowski otrzymał Order Świętego Stanisława II klasy. Na początku 1889 roku został prezesem łódzkiego komitetu Rosyjskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża. 24 lipca/5 sierpnia 1889 roku uznano go za czynownika pod tym samym adresem.
W 1902 roku, Nikodem Justyn Sobocki uznawał, że Pieńkowski i sekretarz Jegorow mają dużą kontrolę we wszystkich aspektach życia w mieście, w tym nad jego urzędnikami, co nie umknęło uwadze społeczeństwa. Po trzydziestu latach jego urzędowania, liczba rosyjskich urzędników w magistracie wzrosła do 38.
W dniu 29 października 1888 roku, prezydent przesłał na ręce namiestnika Iosifa Hurki list, w którym wyrażał wdzięczność za ocalenie życia carskiej rodziny. Poniżej prezentujemy fragment jego korespondencji:
WASZA CESARSKA MOŚĆ! Najdobroczynniejszej Opatrzności podobało się zachować drogocenne życie WASZEJ CESARSKIEJ MOŚCI, NAJJAŚNIEJSZEJ MAŁŻONKI WASZEJ i całej CESARSKIEJ RODZINY i ocalić Rosyę od niedającego się wyrazić nieszczęścia i klęski. […] Prezydent miasta Łodzi (podpisano) Pieńkowski
Władysław Pieńkowski miał bliskie relacje z carem Mikołajem II, z którym spotykał się na cesarskich audiencjach. W 1911 roku pisał do gubernatora Michaiła Jaczewskiego, podkreślając swoje lojalne relacje z władzą.
Ocena prezydentury
Jako najdłużej urzędujący prezydent Łodzi, sprawował on tę funkcję przez prawie 32 lata. Gdy rozpoczął swoją prezydenturę, liczba mieszkańców Łodzi wynosiła zaledwie 100 000, zaś w 1914 roku, przed wybuchem I wojny światowej, wzrosła do 477 862. Jego pensja na początku prezydentury wynosiła 1000 rubli, a kilka lat później wzrosła do 4 700 rubli.
Pomimo dynamicznego rozwoju miasta, zdaniem wielu, niewielka część zasług przynależała Pieńkowskiemu. Mimo, iż miasto rozkwitało gospodarczo, Pieńkowski często unikał inwestycji miejskich. Pisano o nim, że rządził Łodzią w sposób dyktatorski. Z jego budżetu korzystano głównie na militarną obsesję. Nie wydał pieniędzy na rozwój linii tramwajowej do Łodzi Kaliska, co spowodowało brak bezpośredniego połączenia z tym dworcem.
W opinii współczesnych pieńkowski był człowiekiem lojalnym wobec rosyjskich władz, co przyniosło mu kolejne odznaczenia. W jego czasach liczba rosyjskich urzędników w magistracie wzrosła z 1 do 38. Dla wielu był osobą nieco kontrowersyjną, skoro jako lider podjął się zadań, które prowadziły do rusyfikacji urzędów oraz nie zaspokajały potrzeb mieszkańców Łodzi.
Okres po utracie stanowiska
Po wybuchu I wojny światowej, Pieńkowski opuścił Łódź wraz z jednostkami rosyjskimi. Istniały rozbieżności co do daty jego ucieczki – czy w dniu 21 lipca, poprzedzającym ewakuację (3 sierpnia), czy też 27 lipca, jednak jest pewne, że Pieńkowski wielokrotnie opuszczał miasto, a pierwszą wyprawę zaliczył 21 lipca. Wyjeżdżając z miasta, przekazał Komitetowi Obywatelskiemu kwotę 200 000 rubli.
Nie udało się ustalić szczegółowych informacji o jego przyszłości po tym okresie. Można jednak stwierdzić, że z Warszawy udał się do Moskwy, a do Łodzi powrócił w październiku lub po październikowej rewolucji, żyjąc w biedzie finansowej. Na wsparcie jego finansów wielu łódzkich przedsiębiorców się zgadzało, choć wielką część długów udało mu się spłacić.
Ostatecznie, po wieloletnim spadku majątkowym, Pieńkowski osiedlił się w Warszawie, gdzie zmarł 5 lipca 1919 roku na Cmentarzu Powązkowskim.
Rodzina
Władysław Pieńkowski prowadził życie rodzinne, będąc w związku małżeńskim. Jego żona wyznawała religię luterańską, co stanowiło istotny aspekt ich życia.
Para doczekała się jednej córki, która przyszła na świat w roku 1882. Niestety, jej życie było niezwykle krótkie, bowiem zmarła 12 grudnia 1886 roku. Dwa dni po śmierci, dziecko zostało pochowane na cmentarzu w Zgierzu.
Odznaczenia i nagrody
Przygotowana poniżej lista jest niepełna i uwzględnia jedynie odznaczenia, które zostały potwierdzone w dostępnych materiałach źródłowych.
- Medal za Uśmierzenie Buntu Polskiego (z ciemnego brązu) – przyznany Władysławowi Pieńkowskiemu za jego rolę jako urzędnika biura naczelnika wojennego m. Łodzi, 18 grudnia 1864 roku,
- Order Świętego Stanisława III klasy – nadany w sierpniu 1878 roku, gdy pełnił funkcję burmistrza Radomska,
- Order Świętej Anny III klasy – przyznany przed 1886 rokiem,
- Order Świętego Stanisława II klasy – odebrany w dniu 12 lipca 1886 roku, będąc prezydentem Łodzi,
- Order Świętej Anny II klasy – przyznany 25 czerwca / 7 lipca 1890 roku, gdy był prezydentem Łodzi,
- Order Świętego Włodzimierza IV klasy – wręczony 14 maja / 26 maja 1896 roku, również jako prezydent Łodzi,
- Medal na Pamiątkę Panowania Aleksandra III (w innych językach: Въ память царствованія Императора Александра III) – medal ze srebra,
- Medal na Pamiątkę Koronowania Ich Cesarskich Wysokości (w innych językach: Въ память Священнаго Коронованіяя Ихъ Императорскихъ Величествъ) – medal ze srebra,
- Medal „Za pracę przy pierwszym spisie powszechnym ludności 1897 roku” (w innych językach: „За труды по первой Всеобщей переписи населения 1897 года”) – medal wykonany z brązu,
- Odznaka Rosyjskiego Czerwonego Krzyża (otrzymana dwukrotnie).
W uznaniu jego licznych osiągnięć, Władysław Pieńkowski został dodatkowo uhonorowany: dwoma złotymi sygnetami (jeden ozdobiony rubinem i brylantami, a drugi z brylantem) oraz złotą papierośnicą z brylantami, na której widnieje wizerunek herbu państwowego.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Mieczysław Trajdos | Stefan Gębicki | Stanisław Janikowski | Adam Doliński | Roman Krukowski | Waldemar Matusewicz | Pelagia Lewińska | Jacek Tworkowski | Rafał Wiechecki | Katarzyna Nowakowska | Juliusz Wiernicki | Stanisław Kwapiński | Ernestine Rose | Władysław Maciejczyk | Janusz Baranowski | Marek Domaracki | Tadeusz Żarski | Zbigniew Ziemba | Mieczysław Niklewicz | Grzegorz LorekOceń: Władysław Pieńkowski (urzędnik)