Plebania kościoła św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim


Plebania kościoła św. Jakuba Apostoła to zabytkowa budowla z XVIII wieku, usytuowana w sercu Piotrkowa Trybunalskiego, na Starym Mieście. Należy do parafii św. Jakuba Apostoła, co czyni ją ważnym punktem nie tylko historycznym, ale również duchowym dla lokalnej społeczności.

Budynek graniczy z kościołem św. Jakuba Apostoła, co podkreśla jego znaczenie w architekturze sakralnej regionu. Powstał w 1754 roku dzięki inicjatywie proboszcza Macieja Mostowskiego. Jego konstrukcja jest wsparte na dawnych murów miejskich Piotrkowa, co nadaje budowli unikalnego charakteru oraz historii, nawiązując do dawnych czasów.

Warto zauważyć, że budował ten obiekt był również miejscem ważnych wydarzeń. W trakcie obrad Trybunału Koronnego, plebania pełniła funkcje rezydencji prezydentów, a w latach 1813–1816 zorganizowano w niej szkołę, którą prowadzili pijarzy. Niezwykle istotnym momentem w dziejach budynku był także czas powstania listopadowego, gdy przekształcił się w szpital dla żołnierzy polskich. Oryginalnie zaprojektowany w stylu barokowym, plebania przeszła jednak szereg przekształceń, co wpływa na jej obecny wygląd.

Obecnie plebania znajduje się w rejestrze zabytków pod numerem 654 z dnia 4.09.1967, oraz figuruje w gminnej ewidencji zabytków miasta Piotrkowa Trybunalskiego, co świadczy o jej wyjątkowej wartości kulturowej i historycznej.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 11.12.2019 r.]
  2. Gminny program opieki nad zabytkami 2014 ↓, s. 37.
  3. Gminny program opieki nad zabytkami 2014 ↓, s. 23.

Oceń: Plebania kościoła św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:19