Alicja Habisiak-Matczak


Alicja Habisiak-Matczak to uznana postać w polskim świecie sztuki, która przeszła długą drogę od swoich korzeni. Urodziła się w 1978 roku w Piotrkowie Trybunalskim, co nadało jej unikalny kontekst kulturowy i społeczny.

Jako polska graficzka i malarka, zdobyła sobie reputację dzięki swoim wyjątkowym dziełom sztuki, które często emanują emocjami oraz głęboką refleksją. Oprócz talentu artystycznego, Habisiak-Matczak jest również nauczycielką akademicką, co pozwala jej dzielić się swoją wiedzą i pasją z młodymi artystami.

Życiorys

Alicja Habisiak-Matczak to artystka, która w latach 1997–2002 odbyła studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Jej praca dyplomowa, którą obroniła w 2002 roku, zyskała wyróżnienie, a powstała w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych pod kierunkiem profesora Krzysztofa Wawrzyniaka. Od 2004 roku jest związana z macierzystą uczelnią, a od 2016 roku pełni funkcję Kierownika Pracowni Technik Wklęsłodrukowych, zajmując stanowisko profesora uczelni.

W 2009 roku obroniła stopień doktora na podstawie pracy zatytułowanej „Perspektywy – cykl grafik i rysunków na temat przestrzeni miejskiej”. Następnie, w 2015 roku, uzyskała habilitację, prezentując pracę „II furore del segno (Szał znaków)”. Jej prace naukowe skupiają się na badaniach dotyczących eksperymentalnych technik wklęsłodrukowych, które realizuje w ramach dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród technik, które bada, znajduje się akwatinta solna, ferrotinta oraz nietoksyczne metody trawienia.

Artystka jest autorką 38 indywidualnych wystaw, które miały miejsce nie tylko w Polsce (w miastach takich jak Łomża, Warszawa, Łódź), ale także za granicą, w tym w Argentynie (Buenos Aires), Chinach (Hongkong), Holandii (Wageningen), Kanadzie (Edmonton, Vernon), Luksemburgu oraz we Włoszech (Fano, Rzym, Urbino, Vercelli). Dodatkowo, uczestniczyła w około 300 ogólnopolskich oraz międzynarodowych wystawach grafiki i rysunku. Jej osiągnięcia zostały docenione poprzez 16 nagród oraz wyróżnień na konkursach graficznych i rysunkowych w takich krajach jak Polska, Rumunia, Włochy, Hiszpania, Kanada oraz Ukraina.

W 2020 roku przyznano jej honorową statuetkę „ŁÓDZKIE EUREKA”, która jest dowodem na uznanie jej wkładu w rozwój sztuki, przyznawaną przez Radę ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi. W latach 2013–2020 współpracowała z Giuliano Santinim w roli inicjatorki oraz koordynatorki Letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki i Tkaniny Artystycznej PATA.

Kolejnym aspektem działalności Habisiak-Matczak jest organizacja Sympozjów „Flash Drawing Tour” w KAUS w Urbino. Pełni również rolę opiekuna Koła Naukowego „Eksperymentarium”, które działa przy ASP w Łodzi, współpracując przy tym z Pracownią Technik Litograficznych pod kierunkiem Tomasza Matczaka. Dodatkowo, prowadzi Galerię Grafiki Studenckiej „Pomiędzy”, aktywnie wspierając młodych artystów.

Przypisy

  1. a b c d dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, prof. uczelni [online], www.asp.lodz.pl [dostęp 13.02.2024 r.]
  2. Dr hab. Alicja Habisiak-Matczak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 13.02.2024 r.]
  3. Alicja A. Habisiak-Matczak, CV [online], alicjahabisiakmatczak.com [dostęp 13.02.2024 r.]
  4. Anna A. Gronczewska, Łódź. Nagrody na pracowników łódzkich uczelni. Kogo wyróżniono? [online], Dziennik Łódzki, 03.12.2020 r. [dostęp 13.02.2024 r.]
  5. PATA 2018 [online], www.alicjahabisiakmatczak.com [dostęp 13.02.2024 r.]

Oceń: Alicja Habisiak-Matczak

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:9