Wiesław Mieczysław Czermiński, urodzony 16 czerwca 1889 roku w Piotrkowie Trybunalskim, był postacią niezwykle ważną dla polskiego ruchu niepodległościowego oraz aktywnym działaczem społecznym.
Jako wykształcony agronom, Czermiński odniósł sukcesy, które znacząco wpłynęły na rozwój polskiego rolnictwa. W szczególności pełnił funkcję dyrektora biura zarządu głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej, gdzie jego działania koncentrowały się na promowaniu morskiej działalności Polski oraz rozwoju kolonialnego.
Warto również zaznaczyć, że od 1934 roku, Czermiński był członkiem Rady Głównej Centralnego Towarzystwa Organizacji i Kółek Rolniczych, gdzie podejmował działania mające na celu wsparcie lokalnych inicjatyw rolniczych. Jego zaangażowanie w sprawy regionu oraz kraju czyni go postacią zasługującą na pamięć i szacunek.
Życiorys
Wiesław Czermiński przyszedł na świat w rodzinie Stanisława oraz Marii z Szelągowskich. Jego edukacja rozpoczęła się od polskiego gimnazjum filologicznego w Piotrkowie Trybunalskim, które ukończył w 1909 roku. Następnie kontynuował naukę w Wyższych Kursach Handlowych im. Augusta Zielińskiego, które ukończył w 1912 roku, oraz w Kursach Przemysłowo-Rolniczych w Warszawie w 1916 roku. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w 1905 roku brał czynny udział w strajku szkolnym. W wyniku swojego zaangażowania w działalność niepodległościową, w 1908 roku został aresztowany przez rosyjskie władze.
W 1914 roku zaciągnął się do Wolnej Szkoły Wojskowej Polskiej Organizacji Wojskowej. Jego predyspozycje i chęć działania nie ustawały, dlatego w 1915 roku zgłosił się do Batalionu Warszawskiego POW. Okres II wojny światowej był dla niego czasem intensywnej działalności oporu wobec niemieckiego okupanta. Miał swój udział w organizacji wielu akcji, w tym na „Wieczorze Trzech Wieszczów” w Teatrze Wielkim, oraz w wydarzeniach takich jak bal łamistrajków w sali Stowarzyszenia Techników przy ul. Włodzimierskiej w Warszawie oraz w Dolinie Szwajcarskiej, a także na przedstawieniu „Eugeniusza Oniegina”, które miało związek z występem bojkotowanej aktorki, Wohlówny.
Już w młodzieńczych latach Czermiński był zaangażowany w organizacje niepodległościowe. Znalazł się w szeregach Organizacji Młodzieży Narodowej, a około 1915 roku przyłączył się do Związku Młodzieży Polskiej „Zet”. W 1918 roku, jako starszy brat zetowy, brał udział w zakładaniu Związku Patriotycznego. W latach 1917–1924 działał w Lublinie jako kierownik okręgów kółek rolniczych, reprezentując Związek Patriotyczny w województwach lubelskim i wołyńskim oraz Związek Młodzieży Wiejskiej.
Po traktacie brzeskim, Czermiński pełnił rolę jednego z organizatorów Straży Kresowej, gdzie kierował jej działalnością na terenie Lubelszczyzny oraz Podlasia. W 1920 roku został członkiem Prezydium Wojewódzkiego Komitetu Obrony Narodowej w Lublinie, a jego zadaniem była koordinacja propagandy w regionach lubelskim oraz wołyńskim. W latach 1924–1931 sprawował obowiązki dyrektora Centralnego Związku Kółek Rolniczych, a po 1931 roku związał się z Ligą Morską i Kolonialną, gdzie od 1 marca 1932 roku piastował funkcję sekretarza generalnego, a później dyrektora biura zarządu głównego.
Od około 1926 roku Czermiński, jako członek Związku Patriotycznego, przystąpił także do Związku Naprawy Rzeczypospolitej i około 1937 roku do Obozu Zjednoczenia Narodowego. W życiu osobistym, 10 kwietnia 1926 roku, wziął ślub z Kazimierą Załuską. Przez większość okresu międzywojennego ich dom znajdował się w Warszawie, przy ulicy Chocimskiej 15. Dalsze losy Wiesława Czermińskiego są obecnie nieznane.
Ordery i odznaczenia
Wiesław Czermiński został odznaczony licznymi wyróżnieniami za swoje zasługi i działalność, co jest świadectwem jego osiągnięć i oddania. Oto szczegółowa lista jego odznaczeń:
- Krzyż Niepodległości – przyznany 12 marca 1931,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – nadany 10 listopada 1927,
- Złoty Krzyż Zasługi – przyznany 11 listopada 1937,
- Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921,
- Krzyż Komandorski Orderu Białej Róży Finlandii – honorowe odznaczenie z Finlandii.
Przypisy
- TomaszT. Piskorski, Pamiętniki, zeszyt 394 (1938), Archiwum Akt Nowych, 2019.
- Nowacki (red.) 1996, s. 206.
- Nowacki (red.) 1996, s. 245.
- Nowacki (red.) 1996, s. 189.
- Nowacki (red.) 1996, s. 70.
- StanisławS. Zieliński, Mały słownik pionierów polskich kolonialnych i morskich, Warszawa: Inst. Wyd. Ligi Morskiej i Kolonialnej, 1933.
- Sprawozdanie Centralnego Towarzystwa Organizacyj i Kółek Rolniczych w Warszawie za 1934/5 Rok, Warszawa 1935.
- M.P. z 1931 r. nr 64, poz. 100 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.
- M.P. z 1927 r. nr 258, poz. 708 „za zasługi na polu narodowem i oświatowem oraz w dziedzinie organizacji kółek rolniczych”.
- M.P. z 1937 r. nr 260, poz. 411 „za zasługi na polu pracy społecznej”.
- Czermiński Wiesław Mieczysław, [w:] StanisławS. Łoza (red.), Czy wiesz kto to jest?, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1984.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Wincenty Edmund Pawlaczyk | Jan Jabłoński (polityk) | Włodzimierz Stefański (polityk) | Kiejstut Żemaitis | Zygmunt Zaremba | Łukasz Krasoń | Hanna Hubicka | Artur Warzocha | Anna Dudkiewicz | Włodzimierz Kuliński | Michał Rżanek | Janusz Rostworowski | Antoni Potocki (urzędnik) | Wacław Wroński | Marek Mazur | Dariusz Kubiak (ur. 1971) | Tadeusz Nowakowski (polityk) | Krzysztof Chojniak | Józef Zieliński (działacz robotniczy) | Witold WaszczykowskiOceń: Wiesław Czermiński