UWAGA! Dołącz do nowej grupy Piotrków Trybunalski - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Józef Czekalski


Józef Stanisław Czekalski, urodzony 28 marca 1895 roku w Piotrkowie Trybunalskim, to postać o bogatym dorobku naukowym. Zmarł on 29 lutego 1976 roku w Poznaniu.

Był on wyjątkowo wszechstronnym badaczem, specjalizującym się w geografii, geologii, etnografii oraz kartografii. Jego prace przyczyniły się do rozwoju tych dziedzin w Polsce, a jego osiągnięcia są nadal cenione przez naukowców i specjalistów.

Życiorys

Józef Czekalski był synem Apolinarego Antoniego Józefa oraz Józefy z Zawadzkich. Swoje dzieciństwo oraz młodość spędził z rodzicami na zesłaniu w Rosji, gdzie z pewnością warunki te wpłynęły na jego późniejsze postawy i działania. W tym czasie z powodzeniem organizował harcerstwo polskie, między innymi w miastach takich jak Kisłowodziec oraz Charków.

W latach 1914-1917 uczęszczał na studia na uniwersytetach w Kijowie oraz Charkowie. W 1918 roku wstąpił jako ochotnik do 4 Dywizji Strzelców pod dowództwem generała Lucjana Żeligowskiego, a dwa lata później kontynuował swoją edukację jako podchorąży w X Dywizji Piechoty. W 1920 roku uzyskał dyplom z geografii na Wydziale Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego.

W kolejnych latach, od 1920 do 1924, pracował jako asystent na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Poznańskim. Jego zainteresowania naukowe doprowadziły go do prowadzenia badań w Afryce Północnej oraz wykładów na uniwersytetach we Francji w latach 1925-1928. Przez dekadę, od 1929 do 1939, był asystentem i adiunktem w Katedrze Geografii U.P., a doktorat uzyskał w 1931 roku.

W latach 1937-1939 objął stanowisko zastępcy profesora w Katedrze Geografii Gospodarczej Uniwersytetu Poznańskiego. Czas II wojny światowej spędził w Warszawie, gdzie aktywnie uczestniczył w konspiracyjnych pracach Biura Szkolnego Ziem Zachodnich, prowadząc wykłady w Tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich oraz na zakonspirowanych kompletach w zakresie szkolnictwa średniego.

W 1946 roku został profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Geografii Uniwersytetu Poznańskiego, a od 1949 do 1960 roku pełnił funkcję kierownika Katedry Zespolonej Geografii Gospodarczej. Po zakończeniu swojej pracy na Uniwersytecie w Poznaniu, kontynuował nadzorowanie Katedry Geografii Ekonomicznej do 1960 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę w 1965 roku.

Czekalski był autorem wielu prac oryginalnych oraz licznych publikacji popularnonaukowych, co potwierdzał jego wysoki status jako cenionego wykładowcy. Przez lata wypromował około 200 magistrów geografii i 4 doktorów, a jego znakomite osiągnięcia zaowocowały przynależnością do Polskiego Towarzystwa Geologicznego.

Na zakończenie swojej drogi życiowej, Józef Czekalski został pochowany na cmentarzu parafii św. Jana Vianneya w Poznaniu (kw. św. Łukasza – rząd 21 – grób 6).

Przypisy

  1. Lista członków Polskiego Towarzystwa Geologicznego, stan na 31.01.1971 r., Rocznik Polskiego Towarzystwa Geologicznego Tom XL-1970, Zeszyt 3-4, Kraków 1971.
  2. a b c d StanisławS. Łoza StanisławS. (red.), Czy wiesz kto to jest?, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1983.

Oceń: Józef Czekalski

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:21