Leszek Jankiewicz


Leszek Stanisław Jankiewicz, urodzony 5 maja 1925 roku w Piotrkowie Trybunalskim, to postać o bogatym dorobku akademickim oraz znaczącym wkładzie w dziedzinie nauk przyrodniczych. Jako profesor oraz specjalista w zakresie fizjologii roślin ogrodniczych, Jankiewicz zdobył uznanie w polskim środowisku naukowym.

Oprócz działalności akademickiej, Jankiewicz jest również znany jako działacz kresowy, co oznacza, że angażował się w sprawy związane z Kresami Wschodnimi. Jego prace publikacyjne dotyczące tego tematu są cennym źródłem informacji dla tych, którzy interesują się historią oraz kulturą tego regionu.

Życiorys

Leszek Jankiewicz pochodzi z rodziny, której korzenie sięgają województwa lwowskiego. Swoją edukację rozpoczął w Piotrkowie, gdzie ukończył szkołę podstawową oraz dwa pierwsze lata Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego. Jednak wojna przerwała jego naukę. W III i IV klasie gimnazjum oraz na poziomie liceum kształcił się w ramach tajnego nauczania, a w 1943 roku uzyskał maturę. W tym samym roku został przymusowo wcielony do Pomocniczej Służby Przeciwlotniczej, znanej jako Luftschutzhielfdienst. Po pewnym czasie podjął pracę w Nadleśnictwie Meszcze w pobliżu Piotrkowa, gdzie również brał czynny udział w tajnym nauczaniu młodzieży z zakresu gimnazjum.

Warto zaznaczyć, że Jankiewicz był aktywnym członkiem Armii Krajowej. W marcu 1945 roku, przekroczył próg Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybierając Wydział Rolny. Tam spędził trzy lata, a na czwarty rok przeniósł się na Uniwersytet Poznański, gdzie w 1949 roku obronił pracę magisterską pod tytułem „Wpływ hormonów roślinnych na ukorzenianie sadzonek zielnych drzew i krzewów”. Już podczas studiów rozpoczął pracę w Arboretum Kórnickim jako asystent.

W 1950 roku, jego kariera zawodowa przeniosła go do Katedry Fizjologii Roślin Uniwersytetu Poznańskiego, gdzie przez dwa lata był starszym asystentem. W 1952 roku, na zaproszenie prof. Szczepana Pieniążka, podjął pracę w Katedrze Sadownictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Skierniewicach. To właśnie tam w 1957 roku uzyskał tytuł doktora na podstawie pracy „Wpływ auksyn na formowanie kąta rozwidleń u jabłoni”, a jego promotorem był prof. Pieniążek. Uczył się również za granicą, korzystając z rocznego stażu podoktorskim (stypendium Rockefellera) na Uniwersytecie Cornella w Ithaca (USA) w latach 1957-1958.

W latach 1960–1962 pracował w Zakładzie Fizjologii Roślin w Krakowie, a następnie w Pracowni Fizjologii Drzew Owocowych w Skierniewicach. Od 1962 do 1974 roku pełnił ważną rolę jako kierownik Zakładu Fizjologii Roślin Sadowniczych w Instytucie Sadownictwa. W okresie tym osiągnął znaczące stopnie akademickie: docenta w 1964 roku, profesora nadzwyczajnego w 1969 roku oraz profesora zwyczajnego w 1980 roku. Przeniesienie do Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach w 1975 roku zaowocowało utworzeniem Zakładu Biologii, którym kierował do 1981 roku.

Jankiewicz jest także osobą o bogatym doświadczeniu wykładowczym, prowadząc zajęcia na Uniwersytecie Autonomicznym (Rolniczym) w Chapingo w Meksyku w latach 1981–1985 oraz 1999–2002. Po przejściu na emeryturę w 1993 roku, jego aktywność naukowa nadal kwitnie (aktualizacja z 2021 roku). Pełnił również rolę członka komitetów naukowych PAN oraz rad naukowych instytutów badawczych (1966–2012). Wypromował pięciu doktorów nauk rolniczych i opublikował około 150 prac naukowych.

Pomimo przejścia na emeryturę, Jankiewicz aktywnie angażuje się w działalność społeczną, szczególnie z młodzieżą w Polsce i Meksyku, organizując obozy inspirowane ideą przedwojennego harcerstwa. Ze względu na pochodzenie swoich rodziców z Kresów Wschodnich, współpracował z Janem Niwińskim, przewodniczącym Kresowego Ruchu Patriotycznego. Do 2015 roku pełnił funkcję sekretarza, a następnie przewodniczącego Stowarzyszenia Instytut Kresów Wschodnich. Ponadto, publikuje prace dotyczące historii II Rzeczypospolitej na Kresach Wschodnich.

Kariera naukowa

Leszek Jankiewicz w swoich badaniach koncentrował się na fizjologii roślin sadowniczych i warzywnych, kładąc szczególny nacisk na aspekty praktyczne. W ramach swoich prac, opracował model korelacji wzrostowych dla jabłoni, a także we współpracy z profesorem Szczepanem Pieniążkiem stworzył system formowania korony luźno-piętrowej jabłoni, który z powodzeniem wdrożono w polskich szkółkach. Zespół, którym kierował Jankiewicz, osiągnął znaczące wyniki, takie jak:

  • wyjaśnienie znaczenia kofaktorów auksyn w procesie ukorzeniania sadzonek roślin drzewiastych,
  • opracowanie patentu dotyczącego środka do ukorzeniania sadzonek – „Ukorzeniacz B2”,
  • poznanie korelacji wzrostowych oraz wpływu grawitacji na te korelacje w przypadku jabłoni, sosny i topoli,
  • wyjaśnienie funkcji cytokin w korelacjach wzrostowych i stymulacji aktywności kambium, a także ich roli w formowaniu się drewna jabłoni,
  • wskazanie możliwości stymulowania rozgałęziania się jednorocznych okulantów przy pomocy regulatorów wzrostu,
  • opracowanie metody na przyspieszenie jesiennego zrzucania liści w szkółkach drzew owocowych i roślin ozdobnych,
  • badania transportu składników odżywczych do galasów na liściach dębu z zastosowaniem izotopów promieniotwórczych,
  • szczegółowa analiza zmian anatomicznych w liściach dębu spowodowanych przez owady galasotwórcze.

Jankiewicz przyczynił się również do rozwoju wiedzy w zakresie biologii meksykańskiej rośliny – miechunki pomidorowej, określając jej potencjalne możliwości wprowadzenia do uprawy w Polsce oraz analizując sposoby jej użytkowania i zdrowotność w polskich warunkach.

Jako autor i redaktor, przyczynił się do powstania wielu publikacji. Był redaktorem oraz autorem osiemnastu rozdziałów w książce „Fizjologia roślin sadowniczych”. Dodatkowo zredagował i napisał dziewięć rozdziałów w „Regulatory wzrostu i rozwoju roślin”, a także współredagował i współtworzył sześć rozdziałów w „Fizjologia roślin sadowniczych strefy umiarkowanej”. Pod jego redakcją wydano również książkę „Reguladores del crecimiento, desarrollo y resistencia en plantas”, w której jest autorem lub współautorem czternastu rozdziałów.

Jankiewicz brał aktywny udział w pracach nad nową odmianą miechunki pomidorowej o nazwie „Amaryla”, a także nad udomowieniem rodzimych roślin meksykańskich, takich jak cupapé oraz jadalny głóg meksykański, znany jako tejocote. Uczestniczył również w projektowaniu oraz nadzorowaniu budowy fitotronu w Instytucie Sadownictwa, co stanowi kolejny aspekt jego bogatej kariery naukowej.

Odznaczenia i nagrody

Leszek Jankiewicz to postać, która zdobyła wiele prestiżowych nagród oraz odznaczeń w swojej karierze. Poniżej przedstawiamy listę jego osiągnięć:

  • nagrody Polskiej Akademii Nauk w latach 1960 oraz 1963,
  • srebrny Krzyż Zasługi, przyznany w 1969 roku,
  • honorowa odznaka Województwa Łódzkiego z 1973 roku,
  • Order Uśmiechu, który otrzymał w 1975 roku,
  • tytuł Zasłużonego Pracownika Rolnictwa nadany w 1977 roku,
  • złoty Krzyż Zasługi z 1978 roku,
  • brązowy medal Uniwersytetu Rolniczego w Brnie, przyznany w latach 1979 i 1989,
  • godność członka honorowego Polskiego Towarzystwa Botanicznego uzyskana w 2007 roku,
  • najwyższa nagroda Dyrektora Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa – „Kryształowe Jabłko”, przyznana w 2006 roku,
  • nadał imię prof. L.S. Jankiewicza jednej z trzech dużych szklarni na uniwersytecie w Chapingo w Meksyku w 2019 roku.

Przypisy

  1. Historia SIKRP | Stowarzyszenie Instytut Kresów Rzeczypospolitej [online] [dostęp 06.06.2023 r.]
  2. JankiewiczJ. L.S. JankiewiczJ., Oak leaf galls: Neuroterus numismalis and Cynips quercusfolii, their structure and ultrastructure, „Acta Soc. Bot. Pol.”, 86(2), 2017, s. 3537.
  3. Perez-OrtegaP.O. S.A. Perez-OrtegaP.O. i inni, Branching system of the mexican hawthorn ¨tejocote¨ (Crataegus spp.), „J. Hort. Res.”, 21(1), 2013, s. 47–59.
  4. JankiewiczJ. LS. JankiewiczJ. (red.), Fizjologia roślin sadowniczych strefy umiarkowanej., Warszawa: PWN, 2011.
  5. JankiewiczJ. L.S. JankiewiczJ. (red.), Regulatory wzrostu i rozwoju roślin, Warszawa: PWN, 1997.
  6. JankiewiczJ. LS. JankiewiczJ. (red.), Fizjologia roślin sadowniczych, Warszawa: PWN, 1979.
  7. MarczyńskiM. S. MarczyńskiM., JankiewiczJ. L.S. JankiewiczJ., Uptake and translocation of labeled iodide ion in privet (Ligustrum vulgare L.) as related to its defoliating activity, „Acta Agrobot”, 31, 1978, s. 61–70.
  8. BojarczukB. K. BojarczukB., JankiewiczJ. L.S. JankiewiczJ., Rooting of Syringa vulgaris L. softwood cuttings using auxin, vitamins, phenolic substances, indole, SADH and abscisic acid, „Acta Agrobot” (28), 1975, s. 229–239.
  9. JankiewiczJ. L.S. JankiewiczJ., A cybernetic model of growth correlation in young apple trees, „Biologia Plantarum” (14), 1972, s. 52–61.
  10. JankiewiczJ. L.S. JankiewiczJ. i inni, The development and cultivation of tomatillo (Physalis ixocarpa Brot.) under the climatic conditions of Poland. I. Local cultivars, growth of aboveground vegetative parts, probable resistance to Phytophthora infestans, „Acta Agrobot.”, 42, 1989, s. 5–21.
  11. JankiewiczJ. L.S. JankiewiczJ., Gravimorphism in higher plants, GordonG. S.A., CohenC. M.J. (red.), [w:] Gravity and the organism, Chicago: University of Chicago Press, 1971, s. 317–331.
  12. JankiewiczJ. LS. JankiewiczJ. (red.), Reguladores del crecimiento, desarrollo y resistencia en plantas, vol. 1. Propiedades y acción (Regulatory wzrostu, rozwoju i odporności w roślinach, tom 1. Właściwości i działanie), Mexico, Madrid: Wyd. UACh, Ediciones Mundi-Prensa, 2003.
  13. Praca zbiorowa, Ludobójstwo OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich, WitolddW. Listowski (red.), t. 12, 2020, s. 204–206.
  14. JankiewiczJ. L.S. JankiewiczJ., some mechanisms responsible for differences in tree form, M.G.R. Cannell and F.T.M.G.R.C.F.T. Last (red.), [w:] Tree physiology and yield improvement, London, New York: Academic Press, 1976, s. 157–172.
  15. JankiewiczJ. L.S. JankiewiczJ., Combined effect of naphthalene acetic acid and 6-benzylaminopurine on bud development and initiation of cambial activity in dormant apple seedlings, „Bull. Acad. Polon. Sci. Cl.”, 14, 1966, s. 805–808.

Oceń: Leszek Jankiewicz

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:25