Konrad Guderski


Konrad Guderski, znany również pod pseudonimem „Konrad”, urodził się 19 lutego 1900 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Jego życie zakończyło się tragicznie 1 września 1939 roku w Gdańsku, w ramach wydarzeń, które miały miejsce na początku II wojny światowej.

Guderski był polskim inżynierem wodnym oraz osobą o znaczącej roli jako dowódca obrony Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Jego determinacja i odwaga stanowiły ważny facet dla historii tego okresu.

W strukturach Wojska Polskiego pełnił funkcję porucznika rezerwy piechoty, co świadczyło o jego wojskowym zaangażowaniu oraz poświęceniu dla kraju.

Życiorys

Rodzina Konrada Guderskiego ma swoje korzenie w rejonie wsi Wojsławice. Wśród jego przodków znajduje się pradziadek, Jan Guderski, który sprawował funkcję karczmarza, a prapradziadek, Mikołaj Tatarowicz, był kowalem. Konrad był synem Stanisława, który pracował jako robotnik kolejowy, oraz Anny. Warto także wspomnieć o kuzynie Stanisława, Albinie Guderskim, który zginął tragicznie w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen (KL) w 1945 roku.

W rodzinie Konrada znajduje się także wykształcona linia męska, ponieważ był młodszym bratem inżyniera leśnika Idziego Guderskiego oraz majora Jana Guderskiego, dowódcy 15 Batalionu Saperów. Jego młodszy brat, porucznik Marian Guderski, tragicznie zginął podczas wypadku lotniczego w dniu 29 marca 1930 roku i spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Konrad spędził swoje dzieciństwo w Pruszkowie, niedaleko Warszawy. Był aktywnym członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej, a w 1918 roku brał udział w rozbrajaniu wojsk niemieckich w Warszawie. Ukończył warszawskie Gimnazjum im. Tadeusza Reytana w 1920 roku, a następnie kontynuował edukację na Politechnice Warszawskiej oraz na Politechnice Lwowskiej, gdzie w 1934 roku uzyskał dyplom inżyniera hydrologa. Pracował wówczas przy regulacji rzeki Wisły.

W 1934 roku Konrad był oficerem rezerwy w 9 pułku piechoty Legionów w Zamościu, gdzie pełnił funkcję podporucznika z datą starszeństwa przypisaną od 1 stycznia 1931 roku, a także 124. lokatą w korpusie oficerów rezerwowych piechoty. Zapisał się w historii jako pracownik cywilny Ekspozytury Nr 2 Oddziału II Sztabu Głównego, gdzie jego rola obejmowała bycie urzędnikiem kontraktowym oraz kierownikiem podreferatu wojskowego w referacie bezpieczeństwa technicznego tej jednostki. W roku 1938 brał udział w operacji Łom na Rusi Podkarpackiej, dowodząc jedną z grup dywersyjnych.

W kwietniu 1939 roku, jako rzeczoznawca Ministerstwa Spraw Wojskowych, został delegowany do Gdańska do realizacji specjalnych zadań wojskowych. W obliczu nadchodzącej wojny angażował się w konspiracyjne przygotowania do obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, organizując transport broni i amunicji. Oficjalnie występował jako urzędnik pocztowy oraz instruktor wychowania fizycznego. Istnieją przypuszczenia, że mógł również stać na czele konspiracyjnej organizacji nazwanej „Związek Jaszczurczy” lub „Jaszczurka”. 1 września 1939 roku objął dowództwo obrony Poczty, działając pod pseudonimem „Konrad”, niestety poległ w początkowej fazie tych walk.

Jego miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu w gdańskiej Zaspie. Razem z innymi obrońcami Poczty Polskiej, został zidentyfikowany dopiero w 1947 roku, co było skutkiem konspiracyjnego charakteru jego aktywności i śmierci większości świadków tych wydarzeń.

Upamiętnienie

Ulice na Osiedlu Świętokrzyskim w Gdańsku oraz na Gocławiu (w dzielnicy Praga-Południe) w Warszawie noszą imię Konrada Guderskiego. Jest to sposób na upamiętnienie jego zasług oraz wkładu w historię.

Na budynku usytuowanym pod adresem ul. Saska 68 w Warszawie, mieszczącym się w malowniczej dzielnicy Saska Kępa, można dostrzec mosiężną tablicę poświęconą miejscu, w którym mieszkał. Tablica ta stanowi przypomnienie o jego historii oraz lokalizacji, w której spędził część swojego życia.

Co więcej, 1 września 2021 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską, zatytułowaną „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” o nominale 20 zł. Poczta Polska SA również wyemitowała okolicznościowy znaczek, który nosi ten sam tytuł. Na monety oraz znaczkach uwidoczniono podobizny Konrada Guderskiego, Jana Michonia oraz Alfonsa Flisykowskiego, które prezentują się na tle historycznego budynku Poczty.

Konrad Guderski w filmie

Postać Konrada Guderskiego pojawia się w wojennym filmie Wolne miasto, który został wyreżyserowany w 1958 roku przez Stanisława Różewicza. W tej produkcji rolę podporucznika odgrywa Stanisław Jasiukiewicz.

Przypisy

  1. Wojciech Rylski: Absolwenci Reytana 1920. wne.uw.edu.pl. [dostęp 02.09.2021 r.]
  2. Albin Guderski [online], raumdernamen.mauthausen-memorial.org [dostęp 07.03.2021 r.]
  3. Porucznik Marian Guderski [online], niebieskaeskadra.pl [dostęp 06.03.2021 r.]
  4. „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę”. nbp.pl, 01.09.2021 r. [dostęp 05.08.2022 r.]
  5. Piotrkowianin obrońcą Poczty Polskiej w Gdańsku. epiotrkow.pl, 30.08.2019 r. [dostęp 05.08.2022 r.]
  6. Wojciech Rodak: Operacja „Łom”. Polska i Węgry w dywersji na Rusi Zakarpackiej. polskatimes.pl, 09.01.2016 r. [dostęp 05.08.2022 r.]
  7. Aleksander Woźny. Wrzesień 1939 z perspektywy niemieckiej. „Przegląd Historyczno-Wojskowy”, 2012 r., Warszawa: Ministerstwo Obrony Narodowej.
  8. Piotr Derdej: Westerplatte-Oksywie-Hel 1939. Warszawa: Bellona, 2009 r.
  9. a b c Piotr Kołakowski. Uwagi i spostrzeżenia mjr. Feliksa Ankersteina z 1940 r. dotyczące przygotowań i działań dywersyjnych Ekspozytury nr 2 Oddziału II Sztabu Głównego WP. „Dzieje Najnowsze”, 2009 r.
  10. Uchwała nr 49 Rady Narodowej Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 31.01.1979 r. „Dziennik Urzędowy Rady Narodowej m.st. Warszawy”, 02.04.1979 r.
  11. Konrad Guderski – Warszawa, ul Saska 68 (Saska Kępa) [online], kamiennetablice.blogspot.com [dostęp 14.01.2018 r.]
  12. ŁukomskiŁ. G. ŁukomskiŁ., PolakP. B. PolakP., SuchcitzS. A. SuchcitzS., Kawalerowie Virtuti Militari 1792–1945, Koszalin 1997 r.

Oceń: Konrad Guderski

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:9