Stanisław Głazowski


Wprowadzenie do życia Stanisława Głazowskiego jest nie tylko fascynujące, ale także ważne dla zrozumienia jego wkładu w matematykę i historię Polski.

Urodził się on 14 kwietnia 1894 roku i zmarł w 1973 roku. W swoim życiu był nie tylko wybitnym matematykiem, ale również członkiem legionów, co podkreśla jego zaangażowanie w sprawy narodowe.

Życiorys

Stanisław Głazowski to postać, która od najmłodszych lat angażowała się w sprawy ojczyzny, będąc synem Bronisława i Józefy z Gorazdowskich. Jego związki z ruchem strzeleckim rozpoczęły się od samego początku formowania Legionów, kiedy to wstąpił do „Strzelca” i włączył się w działania w Pierwszej Kompanii Kadrowej, gdzie zajmował miejsce w 4 plutonie.

Uczestniczył w pełnym szlaku bojowym tej jednostki. W październiku 1916 roku został przeniesiony do Polskiej Organizacji Wojskowej, w której działał aż do chwili, gdy Polska odzyskała niepodległość. Po tym okresie, od listopada 1918 roku, wstąpił do Wojsk Polskich, biorąc udział w wojnie z bolszewikami w 1920 roku.

Po zakończeniu służby wojskowej i przed wybuchem II wojny światowej, Głazowski pracował jako nauczyciel matematyki w Kuźnicy Białostockiej. Od 1932 roku pełnił obowiązki dyrektora szkoły, co świadczy o jego zaangażowaniu w edukację młodego pokolenia.

W czasach międzywojennych aktywnie uczestniczył w harcerstwie oraz w różnego rodzaju działalności społecznej, m.in. poprzez współpracę ze „Strzelcem”, grupami zuchów oraz zrzeszeniami patriotycznymi. Za swoje zasługi został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi.

Głazowski był także głównym inicjatorem budowy pomnika Żołnierzy Polskich, którzy polegli w walkach nadniemeńskich w 1920 roku, znajdującego się na cmentarzu w Kuźnicy. Pomimo tego, iż w okresie II wojny światowej przeżył trzy różne okresy okupacji — dwóch sowieckich oraz niemieckiej — pomnik przetrwał do dzisiaj.

Podczas II wojny światowej został wywieziony na Sybir, a do Polski powrócił dopiero po 33 latach tułaczki. Jego życie zakończyło się w szpitalu w Otwocku w 1973 roku, a jego ciało spoczęło w rodzinnym grobie na cmentarzu na Bródnie w Warszawie (kwatera 41D-4-6).

Ordery i odznaczenia

Stanisław Głazowski, wybitny przedstawiciel swojego pokolenia, otrzymał szereg odznaczeń, które potwierdzają jego zasługi i poświęcenie w służbie dla kraju.

  • krzyż srebrny Orderu Virtuti Militari,
  • krzyż niepodległości,
  • złoty krzyż zasługi,
  • odznaka pamiątkowa „Pierwszej Kadrowej”.

Przypisy

  1. 6 sierpień: 1914 - 1934, Warszawa: Zarząd Główny Związku Legjonistów Polskich, 19.08.1934 r.

Oceń: Stanisław Głazowski

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:19